معاون وزیر صمت:

بیشتر از 142 هزار فرصت شغلی در بخش صنعت كشور بوجود آمد

بیشتر از 142 هزار فرصت شغلی در بخش صنعت كشور بوجود آمد به گزارش آچار لرستان معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: زمینه اشتغال ۱۴۲ هزار و ۱۰۱ نفر سال قبل در حوزه صنعت کشور با رشد ۲۳.۳ درصد نسبت به سال ۹۸ فراهم گردید.


سعید زرندی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی لرستان که امروز یازدهم فروردین ماه برگزار شد، اظهار نمود: در حوزه معدن هم ۱۰۲۰ مورد پروانه اکتشاف صادر شد که نسبت به سال پیش از آن، ۶.۳ درصد رشد داشته است.
وی خاطرنشان کرد: ۵۳۶ گواهی کشف سال ۱۳۹۹ با ۵.۷ درصد رشد نسبت به سال پیش از آن صادر گردیده است و صدور پروانه های بهره برداری معدن با ۶۸۰ مورد، ۱۸.۱ درصد افزایش یافت.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: سال گذشته در بخش پتروشیمی، ۵۵ میلیون تن تولید با رشد ۹.۴ درصد، در بخش لوازم خانگی ۴۰۴ هزار و ۳۰۰ دستگاه با رشد بیشتر از ۳۸ درصد، در بخش شمش آلومینیوم رشد ۵۴ درصدی، در بخش فولاد رشد ۷.۶ درصدی، در عرصه تولید خودرو با عدد ۸۲۹ هزار و ۱۰۰ دستگاه رشد ۱۸ درصدی و در بخش سیمان هم با تولید ۶۹.۲ تن رشد ۱۲.۵ درصدی نسبت به سال ۹۸ محقق شد.
زرندی خاطرنشان کرد: شاخص ها در شرایط سخت سال ۹۹ نشان دهنده رشد بخش های صنعت و تولید است و گزارش بانک مرکزی حاکی از این است که ۹ ماهه ابتدایی سال گذشته در بخش های مختلف صنعت، رشد ۷.۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ تجربه کرده ایم.
وی افزود: سال جاری در وزارت صمت پرچم دار مبحث مورد تاکید مقام معظم رهبری در نامگذاری سال ۱۴۰۰ خواهیم بود و بنابراین مطالبه را از دیگر دستگاه ها پیگیری خواهیم کرد.
معاون وزیر صمت بیان نمود: یکی از مانع زدایی هایی که سال جاری در دستور کار وزارت خانه خواهد بود اصلاح فرآیند استقرار واحدها است و البته این روند از وزارت صمت شروع شده اما بخش مهمی از این اصلاح در اختیار دیگر نهادها و دستگاه ها است.
زرندی افزود: اتفاق مثبتی که در این حوزه افتاد این بود که در بهمن ماه سال ۹۹ با دستور رئیس جمهوری جهت گیری صدور مجوزها از پیشبینی به پس بینی تغییر پیدا کند.
وی اظهار نمود: سال گذشته، تورم موجود، فرآیند تشکیل سرمایه در کشور را به صورت منفی درآورد که دو اقدام در این خصوص در حال انجام می باشد و با عرضه فهرست ۱۰۰ شرکت برتر و بزرگ ایران در جهت جذب سرمایه گذاری های باردیگر آنها اقدام و با بررسی ها مشخص شد این شرکت ها پتانسیل ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارند.
معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه تأمین مالی، دغدغه اصلی صنعت بوده است افزود: سال گذشته شرکتهای بزرگ را در مورد ارتباط با بورس ترغیب کردیم و نزدیک به ۴۰۰ شرکت پای کار آمدند که ۲۰۰ شرکت فرآیند بورسی شدن را طی کردند و ۸۰ شرکت در بورس پذیرش شد.
زرندی بیان نمود: این اتفاق در سال ۹۹، معادل ارتباط تولید و بورس شرکت ها در خلال چند سال قبل بوده است که باید سال جاری هم بتوانیم از این شرایط بهره مند شویم.
وی افزود: باهمه سختی ها و مشکلات، تولید در سال ۹۹ جهت مثبتی داشت، ۴۱ هزار و ۳۴۰ مورد جواز تأسیس سال گذشته در کشور صادر گردیده است که نسبت به سال ۹۸، ۴۶ درصد رشد داشته است و تعداد پروانه بهره برداری تحقق یافته سرمایه گذاری هم پارسال هفت هزار و ۴۷۵ مورد با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال ۹۸ بود.
معاون وزیر صمت تصریح کرد: در جهت رشد آمار و ارقام تولید و صنعت در سال ۱۳۹۹ چهار دلیل عمده وجود دارد که نخستین مبحث استفاده از ظرفیت های خالی بود.
زرندی اظهار نمود: در سطح کشور بیشتر از ۱۳ هزار واحد تعطیل داریم که در دهه های متمادی به تعطیلی کشیده شده و توجه به ظرفیت این واحدها برای بازگشت به چرخه تولید بسیار اهمیت دارد.
وی خاطرنشان کرد: نخستین اقدام ما پارسال ترغیب سرمایه گذاران به احیای این واحدهای تعطیل و مزیت آن آمادگی خیلی از زیرساخت ها در راه راه اندازی و به تولید رساندن واحد بوده است.
معاون وزیر صمت تصریح کرد: در حوزه طرح های نیمه تمام هم به دنبال شراکت بوده ایم و ۶۰۰ طرح را با مشارکت به مرحله اتمام رساندیم که این استراتژی در سال ۱۴۰۰ هم ادامه خواهد داشت و در استان لرستان هم همین روند باید صورت گیرد.
زرندی افزود: دومین موضوع، ممنوعیت کالاهای وارداتی مصرفی پارسال بوده است که بسیاری هم گله مند شدند ولی شرایط برای تولید کالاهای ایرانی فراهم گردید و هم اکنون حدود ۸۴.۵ درصد واردات در ارتباط با حوزه مواد اولیه و سرمایه ای است.
وی سومین مبحث را نگاه به ساخت داخل بیان کرد و اظهار داشت: در این راه، تولید ۲۱۲ قلم محصول را اعلام نموده و شروع به جذب سرمایه گذار در این عرصه داشته ایم.
معاون وزیر صمت افزود: نکته چهارم هم بحث تسهیل در تأمین ارز مواد اولیه بود که در آبان و آذر سال قبل انجام شد تا تولیدکننده ها بتوانند به صورت اختصاصی مواد اولیه موردنیاز خویش را وارد کنند.
زرندی اظهار نمود: ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان به طرح های صنعتی واقع در شهرک های صنعتی لرستان اختصاص می یابد.
وی با اشاره به اینکه در حوزه زمین شناسی کارهای خوبی در استان شروع شده است اضافه کرد: لرستان دارای ظرفیت های فراوان در حوزه صنعت، تولید و سرمایه گذاری و سنگ لرستان همواره بعنوان یکی از بی نظیرترین پتانسیل های کشور بوده است و این مورد را باید در سطح ملی بررسی نماییم.
معاون وزیر صمت تصریح کرد: سیلیکون متال بروجرد بسیار بی نظیر است و بعنوان صنایع هدف در کشور و استان برای وزارت صمت دارای اولویت است و راه اندازی صنایع تبدیلی و غذایی هم این استان نتیجه می دهد.
زرندی افزود: در حوزه پایین دست پتروشیمی هم پتانسیل هایی در بعضی شهرهای استان دیده می شود که در این محورها آمادگی انجام کار را در سطح وزارت خانه داریم.
وی تاکید کرد: سال قبل با کمک بخش خصوصی اولویت های مختلف وزارت صمت در ارتباط با دستگاههای مختلف مورد توجه و بررسی قرار گرفت و سال جاری هم که از ظرفیت ستاد تسهیل ملی در جهت اصلاح موضوعات مانع مقررات استفاده می نماییم.
معاون وزیر صمت افزود: مبحث سرمایه گذاری، اولویت این وزارت خانه در سال ۱۴۰۰ است و باید از تمام ظرفیت ها در این بخش استفاده نماییم ازاین رو آمادگی تزریق منابع به لرستان را در راه توسعه صنعت داریم.
زرندی با اشاره به اینکه چاره مشکلات اقتصادی، بخش خصوصی است اضافه کرد: شرایط بوجود آمده برای دولت خیلی سخت است چونکه زمانی ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما هم اکنون که پول نفت نیست، خیلی از حوزه ها ناکارآمدی خویش را نشان می دهند.
منبع:

1400/01/12
15:12:30
0.0 / 5
264
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار