صادرات ایران به چین سه برابر می شود؟

صادرات ایران به چین سه برابر می شود؟ چند روز بعد از نهایی شدن سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، رئیس سازمان توسعه تجارت گفته که ظرفیت سه برابر شدن صادرات ایران به این کشور وجود دارد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، هفته قبل و در جریان سفر وزیر امور خارجه چین به ایران، بعد از مدت ها گمانه زنی، سرانجام سند همکاری ۲۵ ساله اقتصادی ایران و چین نهایی شد. هرچند بر مبنای براوردهای ابتدایی این سند، صرفاً یک برنامه دراز مدت برای تعیین مسیر همکاریهای دو کشور است و شامل قرارداد مشترک بر سر پروژه یا طرح هایی خاص نمی گردد اما به نظر می آید مقدمات افزایش همکاری ها به وجود آمده است.
بر مبنای آخرین براورد انتشار یافته از جانب اتاق بازرگانی تهران، چین در ۱۱ ماهه منتهی به بهمن ۹۹، در هر دو حوزه صادرات و واردات اصلی ترین شریک تجاری ایران بوده است. طبق این براورد بیشتر از ۲۵ درصد از کل صادرات و واردات ایران در سالی که گذشت مستقیما با چین صورت گرفته و این آمار نشان دهنده ادامه همکاری هایی است که از چند سال قبل شروع شده است. با این وجود حجم تجارت ایران با چین، در قیاس با آنچه که این کشور در سطح جهانی انجام می دهد، فاصله ای قابل توجه دارد تا جایی که رئیس سازمان توسعه تجارت هم به آن پرداخته است.
حمید زادبوم گفته است: چین در سال ۲۰۲۰، ۴.۷ تریلیون دلار تجارت با دیگر کشورهای جهان داشته است. چند سال است که چین صادر کننده اول و دومین وارد کننده جهان است که اگر صادرات و واردات کل کشورهای اتحادیه اروپا را به صورت یکجا محاسبه نماییم به این میزان نمی رسد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: چین را بعنوان یک کشور نباید نگاه کرد بلکه باید بعنوان یک قاره و اقتصاد مهم به آن نگاه کرد، چونکه چین یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد که بیشتر از ۳۰۰ میلیون نفر از این جمعیت افراد مرفهی هستند که در سطح مرفهان جهانی قرار دارند ضمن اینکه تقاضا برای کالاهای تجاری در این کشور بسیار بالاست و اگر کسی برای کالایی بتواند بازاری در چین پیدا کند تقاضای بسیار بالایی برای وی ایجاد خواهد شد.
با وجود تمام این آمارها، میزان صادرات ایران به چین حتی به ۱۰ میلیارد دلار در سال هم نمی رسد و حالا زادبوم اعلام نموده که توان سه برابر کردن این صادرات در سالهای آینده وجود خواهد داشت. او گفته است: سال گذشته حدود ۹ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که با عنایت به ظرفیت های موجود این میزان تا سه برابر یعنی ۲۷ میلیارد دلار قابل افزایش است. زادبوم این را هم گفته که هم اکنون ایران از چین کالاهایی وارد می نماید که پیش از این سابقه صادرات آنها را هم داشته است.
هرچند در صحبت های جدید سازمان توسعه تجارت، برنامه دقیقی برای افزایش رقم صادرات اعلام نشده اما در صورت فراهم شدن مقدمات این برنامه در کنار توجه همزمان به افزایش صادرات ایران به کشورهای منطقه، میتوان انتظار داشت که در سالهای پیش رو، میزان صادرات غیرنفتی ایران، افزایشی قابل توجه را تجربه کند.
منبع:

1400/01/14
13:33:20
0.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار