با اجرای ۱۲۵ پروژه خودكفایی قطعات محقق می شود؛

كاهش ارزبری سالانه ۱۳۳ میلیون یورویی ایران خودرو

كاهش ارزبری سالانه ۱۳۳ میلیون یورویی ایران خودرو مدیر عامل ساپکو اعلام نمود: ایران خودرو در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، 125 پروژه داخلی سازی قطعات با فناوری بالا را دارد که با تحقق آن، 133 میلیون یورو کاهش ارزبری خواهیم داشت.



به گزارش تجاری مهر به نقل از ایکوپرس، عادل پیرمحمدی در دومین جلسه ستاد ساخت داخل گروه صنعتی ایران خودرو در سال ۱۴۰۰ که با حضور انجمن های قطعه سازی تشکیل شد، اظهار نمود: ۷۶ میلیون یورو کاهش ارزبری ناشی از داخلی سازی در حوزه قطعات ارزبر، ۲۶ میلیون یورو مربوط به خودکفایی مواد اولیه، ۲۴ میلیون یورو در حوزه بهینه سازی و هفت میلیون یورو نیز برای داخلی سازی قالب و ابزار خواهد بود.
وی اشاره کرد: برای اجرای پروژه داخلی سازی قطعات امسال به ۸۴۹ میلیارد تومان و ۱۳ میلیون یورو سرمایه گذاری نیاز است.
پیرمحمدی اضافه کرد: طبق تأکیدات مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، بمنظور تداوم نهضت داخلی سازی قطعات، این خودروساز در نظر دارد قسمتی از فروش اموال و دارایی های غیر مولد خودرا امسال به این امر مهم اختصاص دهد.
مدیرعامل ساپکو با اشاره به این که قسمتی از سرمایه مورد نیاز برای اجرای داخلی سازی قطعات بوسیله آورده نقدی و سرمایه گذاری توسط سازندگان و اختصاص قسمتی از مطالبات سازندگان برای ساخت داخل تامین خواهد شد، اظهار داشت: مابقی از منابع و تسهیلات بانکی فراهم می شود.
پیرمحمدی، اجرای مشوق ها را برای شتاب دهی به پروسه تعمیق و اجرای پروژه های ساخت داخل و تحقق جهش تولید الزامی دانست و اظهار داشت: عقد قرارداد با سازندگان به قیمت هزینه تمام شده قطعه و یا برمبنای فوب خلیج فارس و پرداخت مبلغ قطعه تحویلی بصورت ماهیانه، همچون مشوق های در نظر گرفته شده برای شتاب دهی به ساخت داخل قطعات است.
مدیرعامل ساپکو، در زمینه پشتیبانی های فنی و کیفی از سازندگان برای داخلی سازی قطعات، اظهار نمود: تسهیل و تسریع در تست قطعات و اجرای پروسه کیفی و فراهم کردن زمینه تعامل بیشتر قطعه سازان با شرکت های دانش بنیان برای حل مسائل فنی از مهم ترین موارد پشتیبانی از سازندگان داخلی است.
وی متوسط ارزبری هر دستگاه خودرو را ۱۷۱۵ یورو عنوان نمود و اظهار داشت: حدود ۶۷ درصد از این مقدار ارزبری مربوط به تولیدکنندگان مواد اولیه و قطعات الکترونیکی است و تنها ۳۳ درصد خودکفایی مربوط به صنعت خودرو و قطعه سازی است که پیگیری و اقدام سایر صنایع نظیر پتروشیمی ها، صنایع فولاد و الکترونیک را می طلبد.
گفتنی است در جلسه ستاد ساخت داخل ایران خودرو، چالش های موجود در زمینه تداوم نهضت داخلی سازی قطعات و راهکارهای عبور از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

1400/02/02
13:04:01
0.0 / 5
383
تگهای خبر: ابزار , ارز , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار