۷۰ درصد از بازار ۴۰ هزار میلیاردی دخانیات در اختیار خارجی ها

۷۰ درصد از بازار ۴۰ هزار میلیاردی دخانیات در اختیار خارجی ها به گزارش آچار مدیرعامل شرکت دخانیات ایران از برنامه ریزی برای تولید محصولات سلامت محور با همکاری یک شرکت اروپایی اطلاع داد و اظهار داشت که هم اکنون ۷۰ درصد از بازار دخانیات در اختیار دو شرکت خارجی است و سهم شرکت دخانیات تنها پنج درصد است. موضوعی که علت آنرا نه تغییر ذائقه مردم بلکه سیاستگذاری های اشتباه می داند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، سیاوش افضلی در نشستی خبری اظهار داشت: ارزش بازار دخانیات در کشور حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان است که از این میزان سهم شرکت دخانیات، فقط ۵ درصد است. ۷۰ درصد بازار دخانیات کشور در اختیار یک شرکت ژاپنی و یک شرکت آمریکایی- انگلیسی است.
به گفته وی این دو شرکت از سال ۱۳۸۲ در کشور مجوز فعالیت دارند و از سال ۱۳۹۰ تعرفه حق العمل در ارتباط با استفاده از زیرساخت های شرکت دخانیات را هم پرداخت نمی کنند و تنها عوارض و مالیاتشان چند در صد از شرکت دخانیات بیشتر است. این درحالی است که در گذشته این شرکت ها برای سود بردن از بازار ایران باید تعرفه ای اضافی پرداخت می کردند. همینطور شرکت ها در گذشته متعهد بودند به کشاورزان کمک کنند و هر ۴ سال یکبار ماشین آلات خویش را به شرکت دخانیات واگذار کنند که همه آنها لغو شده است.

رشد ۵۰ درصدی تولید سیگار داخلی
افضلی ضمن اشاره به مشکلات به وجود آمده به دنبال خصوصی سازی شرکت دخانیات همچون کاهش اشتغال و درآمد دولت، خاطرنشان کرد: دهه گذشته این شرکت شرایط خوبی نداشته، اما حالا احیا شده و در سال ۱۳۹۹ میزان تولید، ۵۰ درصد و فروش از نظر مقدار ۲۳ درصد و از نظر سهم بازار ۷۰ درصد رشد داشته است. هر چند همچنان به لحاظ مقداری فقط ۱۴ درصد بازار و به لحاظ ارزشی فقط ۵ درصد بازار را در اختیار دارد.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره تأثیر ذائقه مردم بر کاهش تقاضای محصولات این شرکت هم اظهار داشت: تغییر تقاضای مردم فقط ۵ تا ۱۰ درصد بر کاهش بازار شرکت دخانیات تأثیر داشته و علت اصلی شرایط سالهای اخیر همچون خصوصی سازی و تغییر نحوه فعالیت شرکت خارجی بوده است. چون که هدف ما همچنان بخشی از بازار است که محصولات کلاس سی و دی مصرف می کنند. برای مثال در گذشته شرکتهای خارجی فقط مجاز به تولید محصولات کلاس ای و بی بودند.
وی با اشاره به اینکه شرکت دخانیات حدود ۶۰۰۰ نفر در بخش تولید و ۶۰۰۰ نفر در بخش کشاورزی ایجاد اشتغال کرده و ظرفیت تولید حدود ۵۰ درصد سهم بازار را دارد، اظهار داشت: با این وجود شرکتهای خارجی به سادگی مانند قطعات سی کی دی، مواد اولیه و توتون را وارد می کنند و سهم بازار را در اختیار دارند. در چنین شرایطی تولیدکننده داخلی قادر به رقابت با آنها نیست.
به گفته مدیرعامل شرکت دخانیات ایران مصرف کشور در سال ۷۵ میلیارد نخ سیگار است که سال قبل ۵۵ میلیارد نخ در کشور تولید و بیست میلیارد نخ هم به صورت قاچاق وارد شده است. از میزان ۵۵ میلیارد تولید داخل، ۹ میلیارد نخ در ارتباط با شرکت دخانیات بوده است. اما ظرفیت تولید شرکت ۲۵ تا ۳۰ میلیارد نخ سیگار در سال است.
افضلی درباره تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات هم اظهار داشت: بهتر است این تحقیق و تفحص از صنعت دخانیات باشد چونکه می تواند به شفافیت در این صنعت کمک نماید.

تولید کالای سلامت محور در دستور کار
مدیرعامل شرکت دخانیات همینطور اطلاع داد که شرکت دخانیات در حال حرکت به سمت تولید محصولات سلامت محور با همکاری یک شرکت اروپایی است و همینطور استفاده از فیلترهای توسعه یافته است و در سال ۱۴۰۰ برای حضور در بازارهای خارجی برنامه ریزی نموده است.
او همینطور ضمن اشاره به کاهش صادرات توتون و تنباکو در سالهای اخیر اظهار داشت: شرکت دخانیات ایران برای صادرات امسال برنامه ریزی کرده و تابحال در پنج مرحله ۱۰ تن توتون صادر گردیده است. اما صادرات سیگار به علت تعرفه بالای واردات در کشورهای دیگر و کلاس تولیدی ایران صرفه اقتصادی ندارد، اما برنامه هایی برای صادرات به کشورهای منطقه پس از تأمین بازار داخل وجود دارد. صادرات تنباکوی زرد طلایی هم یکی از کالاهای صادراتی و پرطرفدار این شرکت است که صادرات آن بزودی از سر گرفته خواهد شد.

نابسامانی لبنان از عوامل کاهش صادرات ایران
افضلی در ادامه با اشاره به اینکه تحریم ها تأمین مواد اولیه را برای شرکت دخانیات دشوار کرده اما هیچ تاثیری بر فعالیت شرکتهای خارجی نداشته، درباره علل کاهش صادرات، خاطرنشان کرد: همچون علل کاهش صادرات، مشکلات جانبی شرکت ها و مشکلات حقوقی و قضایی با برخی صادرکنندگان بوده است. از سوی دیگر با عنایت به این که ۹۰ درصد صادرات تنباکو به لبنان و ۱۰ درصد به سوریه بوده، اتفاقات سالهای اخیر در لبنان تأثیر زیادی بر کاهش صادرات داشته است.
منبع:

1400/02/27
22:22:10
0.0 / 5
374
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار