افزایش قیمت سیمان هیچ توجیه اقتصادی ندارد

افزایش قیمت سیمان هیچ توجیه اقتصادی ندارد معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: افزایش قیمت سیمان هیچ توجیه اقتصادی ندارد و دولت در این خصوص به تکلیف قانونی خود عمل نکرده است.به گزارش آچار به نقل از صدا و سیما، امیررضا شاهانی در گفتگوی زنده با اخبار نیمروزی گفت: وقتی عرضه از تقاضا بیشتر است و در رکود مسکن قرار داریم طبیعی است قیمت سیمان نباید افزایش یابد و سه برابر شود.
وی اظهار داشت: تولید در بخش سیمان از مصرف داخلی با یک فاصله چشمگیری بیشتر است.
شاهانی با اعلان اینکه در صنعت سیمان کاملاً خودکفا هستیم، اضافه کرد: در این بخش صادرات هم داریم و امکان توسعه صادرات نیز وجود دارد.
وی با اشاره به افزایش قیمت سیمان اظهار داشت: حالا بحثی مطرح می شود یرامون این که این افزایش قیمت با قطعی برق مرتبط می باشد که این مساله بی ربط نیست.
شاهانی به ماده ۲۵ قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار مصوب سال ۹۴ مجلس اشاره نمود و اضافه کرد: بر طبق این ماده دولت موظف است زمانی که در برق، گاز و یا خدمات مخابرات کمبود داشته باشیم، واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی را در اولویت قطع قرار ندهد.
وی اظهار داشت: یعنی اگر بناست قطع برق اولویت بندی شود واحدهای تولید همچون صنایع سیمان نباید در اولویت باشند.
معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس اضافه کرد: حتی اگر دولت هم تکلیف کند، طبق همین قانون باید ضرر و زیان این واحدهای تولیدی جبران شود.
وی با اعلان اینکه قطعی برق اخیر با این ماده از قانون تعارض دارد اظهار داشت: صنعت سیمان دو و نیم درصد از مصرف برق کشور را به خود اختصاص می دهد.
شاهانی اضافه کرد: اگر مصرف برق کشور را در روزهای پیک، ۵۵ هزار مگاوات در نظر بگیریم حدود ۱۴۰۰ مگاوات به صنعت سیمان اختصاص دارد که می توان این میزان را خیلی بهتر مدیریت کرد.
وی با اشاره به دوره تنفس یک ماهه سیمان در سال در گذشته اظهار داشت: به طور معمول سفارش می شد که این دوره تنفس در تابستان باشد.
شاهانی درباب این که عرضه شدن سیمان در بورس موجب افزایش قیمت آن شده است اظهار داشت: مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در سال ۹۷ پیشنهاد عرضه سیمان در بورس را داد، اما متأسفانه خرداد امسال در بورس ارائه شد.
معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس با اعلان اینکه بورس کالا اشکالاتی دارد، اضافه کرد: اما به هر حال بورس کالا محیط شفافی است.
وی اظهار داشت: در یکی دو سال اخیر قیمت یک پاکت سیمان بطور متوسط ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان بود و هفته قبل به ۲۷ هزار تومان رسید و الان به طور متوسط قیمت یک پاکت سیمان به ۷۵ هزار تومان رسیده است.
شاهانی اضافه کرد: محاسبات ما نشان میدهد که قیمت سیمان در بازارهای منطقه با دلار ۲۵ هزار تومان، ۸۰ هزار تومان می شود.
وی اظهار داشت: بنظر می رسد عده ای تمایل داشتند قیمت سیمان را به قیمت بازارهای صادراتی برسانند و عملاً مردم را در نظر نگرفتند.
شاهانی با اعلان اینکه قطعی برق بهانه ای برای افزایش قیمت سیمان شد اضافه کرد: بورس نیز معاملات سیمان را به سبب افزایش قیمت شدیدی که داشت و با استانداردهای بورس همخوانی نداشت، متوقف کرد که از این جهت یک افزایش قیمت کاملاً غیرطبیعی اتفاق افتاده است.


منبع:

1400/05/03
23:05:17
0.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار