رئیس اتاق مشترك ایران و ارمنستان:

تجارت پررونق ایران و اوراسیا در تحولات منطقه بی اثر نیست

تجارت پررونق ایران و اوراسیا در تحولات منطقه بی اثر نیست به گزارش آچار رییس اتاق مشترک ایران و ارمنستان اظهار داشت: آذربایجان بعد از جنگ 44 روزه، از هر فرصتی برای گرفتن امتیازهای بیشتر در این منطقه جغرافیایی استفاده می نماید.به گزارش آچار به نقل از اتاق تجاری تهران، هرویک یاریجانیان، عضو هیأت نمایندگان اتاق تجاری تهران گفت: آذربایجان بعد از جنگ ۴۴ روزه، از هر فرصتی برای گرفتن امتیازهای بیشتر در این منطقه جغرافیایی استفاده می نماید. بنظر می رسد این کشور تلاش می کند شوک هایی مثل بستن مسیر ایران به ارمنستان را برای سنجش بازخورد دیگر بازیگران در این منطقه ارزیابی کند و ممکنست کشورهای دیگر هم آذربایجان را تحریک کنند. یک دلیل عمده چنین کنش هایی، توسعه صادرات ایران به کشورهای اوراسیا و به خطر افتادن منافع دیگر کشورها در این بازار است.
وی اضافه کرد: ایران در یک سال قبل به جایگاه خوبی در حوزه صادرات کالا به منطقه اوراسیا رسیده، بدین سبب هر بهانه ای برای مشکل تر کردن دسترسی ایران به این بازار را می توان برمبنای انگیزه های اقتصادی رقبای منطقه ای تحلیل کرد.
یاریجانیان اظهار داشت: بستن مسیر دسترسی ایران و ارمنستان به این معناست که برای مثال، محصولات صیفی جات و تازه خوری بجای ۴۸ ساعت، در ۷۲ ساعت به مقصد برسد. این به طور قطع صدمه ای جدی به صادرات محصولات کشاورزی ایران است و در کوتاه مدت و میان مدت به نفع رقبا تمام می شود.
وی اشاره کرد: بعنوان یک فعال اقتصادی فکر می کنم ایران بعنوان کشور مقتدر در منطقه نباید نسبت به کنش های منطقه بی تفاوت بماند و البته اینطور هم نیست. پیش بینی کرده بودیم که در گرماگرم انتخابات در ایران و تغییر دولت تحرکاتی را از سمت آذربایجان ببینیم و مقامات نظامی ایران هم اعلام نمودند که هیچ گاه تهدید مقابل مرزهای ایران را تحمل نمی کنند.
رئیس اتاق تجاری مشترک ایران و ارمنستان اظهار داشت: ارمنستان، ایران را بعنوان یکی از همسایگان راهبردی خود می بیند. این دو کشور بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، برای مدتی طولانی روابط خوبی برقرار کرده و به آن ادامه می دهند. جمهوری اسلامی ایران همیشه برای ارمنستان قابل احترام بوده و در مجامع بین المللی و سازمان ملل، حتی یک دفعه مقابل مصالح ایران رأی نداده است. روابط بین ایران و ارمنستان زمینه ساز توسعه تجارت ایران در منطقه اوراسیاست و دو کشور به خوبی با هم تعامل می کنند.


منبع:

1400/06/07
13:27:16
0.0 / 5
212
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بی اثر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار