افزایش بیشتر از ۴۰ درصدی قیمت برنج داخلی

افزایش بیشتر از ۴۰ درصدی قیمت برنج داخلی به گزارش آچار جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که قیمت انواع برنج داخلی در مرداد ماه بیشتر از ۴۳ درصد افزایش پیدا کرده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، افزایش قیمت هر کیلو برنج طارم اعلا و هاشمی درجه یک به ترتیب از حدود ۲۶ در مرداد ماه سال قبل به حدود ۳۸ هزار تومان در ماه مشابه سالجاری در حالی است که در ماه های اخیر جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاههای مختلف و واردکنندگان در جریان بود. به تازگی مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ضمن اشاره به خشکسالی ۵۰ سال قبل و صدمه جدی آن به کشت های مختلف کشاورزی همچون برنج، از کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹ درصدی تولید برنج داخلی اطلاع داده و همین مبحث را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود. پیش از این هم اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از ذخیره کم برنج خارجی اطلاع داده بود و چند بار خواهان کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج شد.
حالا دوره ممنوعیت فصلی است که از آغاز مردادماه شروع شده و تا آبان ماه ادامه دارد؛ با این وجود در این زمان با عنایت به کاهش ذخایر برنج و افت ۶۹ درصدی واردات امسال و اهمیت تنظیم بازار مقرر شد که ممنوعیت فصلی اجرا شود ولی برای برنج هایی که تا پیش از ۳۱ مردادماه قبض انبار یا تاریخ ورود آنها به گمرک و بنادر ثبت شده در صورت داشتن ثبت سفارش ترخیص شود. اما پیش از ممنوعیت، حدود ۱۰ کشتی حاوی برنج از کشورهای مبدأ به سمت بنادر ایران حرکت کرده بودند و با این که بخشی از آنها تا ۳۱ تیرماه به ایران رسیدند، اما قبض انبار و تاریخ ورود پس از این تاریخ صادر شد، ازاین رو هنوز توافقی در مورد تعیین تکلیف این برنج های وارداتی در بنادر صورت نگرفته است. در نهایت برای تنظیم بازار برنج، ۱۰۰ هزار تن برنج تایلندی، هندی و پاکستانی از ذخایر استراتژیک در سطح فروشگاه های زنجیره ای، تعاونی های مصرف و اتحادیه ها توزیع شد که مورد انتقاد انجمن واردکنندگان برنج قرار گرفت.
گفتنی است که در مرداد ماه سال جاری قیمت برنج تایلندی و پاکستانی هم ۵۰.۱ و ۱۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده و ۱۰ و ۲۱ هزار تومان به حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ و ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان در مرداد سال جاری رسیده است.
شکر در رتبه اول افزایش قیمت
البته در میان انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در مرداد ماه در ارتباط با شکر است که قیمت آن در مرداد سال جاری ۶۳.۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده است؛ به صورتی که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود ۸۴۰۰ تومان در مرداد سال قبل به ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان در ماه مشابه سال جاری رسیده است.
البته مشاهدات میدانی نشان داده است قیمت شکر هم در بسته های ۹۰۰ گرمی در مغازه ها به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان هم رسیده است. در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اوایل سال جاری علت افزایش قیمت شکر را رو به اتمام بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی عنوان نمود و اظهار داشت که با عنایت به این که شکر هم اکنون با ارز نیمایی وارد می شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.
افزایش بیشتر از ۵۰ درصدی قیمت مرغ
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه هم در مرداد ماه با افزایش ۵۳.۱ درصدی به حدود ۲۷ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در ماه مشابه سال قبل حدود ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است.
البته گزارش های میدانی از بازار در مرداد ماه حاکی از ورود قیمت مرغ به کانال ۴۰ هزار تومانی بود که در میانه شهریور با کاهش هفت تا ۱۰ هزار تومان مواجه گردید. این در شرایطی است که نرخ مصوب مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است و چون ارز دولتی به نهاده های تولید اختصاص یافته مرغ باید با همین قیمت مصوب در دسترس همگان باشد.
البته تولیدکنندگان بارها تاکید دارند که با وجود افزایش هزینه های تولید و افزایش قیمت تمام شده مرغ، مرغداران مرغ های زنده را برپایه سازوکار تعیین شده با قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان تحویل کشتارگاه ها می دهند و این که از کشتارگاه تا عرضه در بازار چه اتفاقی می افتد که قیمت ها چنین جهشی پیدا می کند باید توسط دستگاههای نظارتی مربوطه رصد و رسیدگی شود. در چنین شرایطی وزارت صنعت، معدن و تجارت که مسئولیت نظارت بر بازار را بر عهده دارد، از زمان تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ در اوایل سال جاری، می گویند قرارگاه ساماندهی مرغ مسئول تأمین و توزیع این کالاست؛ ازاین رو این وزارت خانه مسوولیتی در این رابطه ندارد که بخواهد اظهارنظر کند.
گوشت قرمز چقدر گران شد؟
در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۵۲.۴ و ۳۲.۶ درصد افزایش در مرداد سال جاری به حدود ۱۲۰ و ۱۳۰ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۷۹ و ۹۸ هزار تومان بوده است.
بر این اساس کمترین کاهش قیمت در مرداد سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل در ارتباط با برنج پاکستانی بوده است.
کدام کالاها طی یک ماه گران شدند؟
بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه هم نشان داده است قیمت همه اقلام یاد شده در مرداد سال جاری نسبت به ماه قبلش به جز برنج پاکستانی و تایلندی با ۰.۷ و ۲.۵ درصد کاهش، بین ۲.۳ درصد (گوشت مرغ تازه) تا ۴.۹ درصد (برنج هاشمی) افزایش پیدا کرده است.

1400/07/04
20:08:28
0.0 / 5
208
تگهای خبر: ارز , اقلام , انبار , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار