در گزارش آچار تشریح شد؛

علت نامه نگاری با رهبری

علت نامه نگاری با رهبری دبیرکل انجمن لوازم خانگی ایران اظهار داشت: باتوجه به زمزمه هایی که بتازگی در مورد واردات لوازم خانگی به گوش می رسید صنعتگران احساس خطر کرده و برای پشتیبانی از تولید داخل به رهبری نامه نوشتند.به گزارش آچار به نقل از مهر، در پی بازگشت تحریم های یک جانبه آمریکا در سال ۹۷ شرکت های کره ای که سهم قابل توجهی از بازار ایران را در اختیار داشتند، با بدعهدی تصمیم به خروج رسمی از بازار کشور گرفتند.
در ادامه نیز کاهش درآمدهای نفتی، کشور را گرفتار یکی از شدیدترین بحران های ارزی چند سال اخیر کرد و تبعات سیاسی، امنیتی و اقتصادی به دنبال داشت. این بحران تحولات مهمی را در اقتصاد کشور ایجاد کرد که مهم ترین آن جهش ۳۰۰ درصدی نرخ ارز بود بطوریکه قیمت دلار از ۴ هزار تومان به ۱۹ هزار تومان رسید. در همین راستا، هیئت دولت برای کنترل مخارج ارزی و جلوگیری از واردات بی رویه، ورود کالاهای غیرضروری و مشابه تولید داخل همچون لوازم خانگی به کشور را ممنوع اعلام نمودند.
با این حال در تمام این سال ها همیشه زمزمه های بازگشت برندهای خارجی به گوش می رسید؛ در آخرین مورد نیز می توان به اخباری اشاره نمود که به واردات لوازم خانگی کره ای بجای پول های مسدود شده ایران در این کشور تاکید داشت.
بر همین اساس تولیدکنندگان داخلی که طی ۳ سال قبل توانستند رکوردهای خوبی در تولید لوازم خانگی ثبت کنند، نسبت به این اخبار احساس خطر کرده و در نامه ای به دفتر رهبری، خواهان ورود ایشان به ماجرای واردات لوازم خانگی شدند که رهبری نیز با پشتیبانی از تولید داخل، دستور منع واردات را به رییس جمهوری دادند.
برندهای خارجی از طرق مختلف اهتمام در ورود به کشور داشتند
در این رابطه سید حسن حسینی شاهرودی، دبیرکل انجمن لوازم خانگی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: اتفاقی که در سال ۹۷ افتاد و برندهای خارجی که ۷۰ درصد بازار کشور را در اختیار داشتند و با اعمال تحریم ها ما را ترک کردند، کشور را با چالش جدی ناشی از کمبود لوازم خانگی مواجه کردند و بحران بوجود آمد. این مساله نه بواسطه اقدامات دولت وقت بلکه بواسطه تحریم ها و عدم تامین ارز توسط بانک مرکزی اتفاقی افتاد که شاهد افت حضور برندهای خارجی در کشور بودیم.
وی اضافه کرد: در ۳ سال قبل صنعتگران ما شامل متخصصان، مهندسین، کارگران و سرمایه گذاران وارد میدان شدند تا با عزم ملی هم کیفیت و هم کمیت را بالا ببرند و کمبود را جبران کنند؛ به شکلی که در سال ۹۸ تا ۹۹ به میزان ۷۸ درصد رشد تولید داشتیم. همین طور نسبت به سال ۹۷ رشد بالای ۱۰۰ درصدی داشته ایم و پیش بینی می شود تا آخر سال صد در صد نیاز کشور را برطرف نماییم.
شاهرودی اظهار داشت: هم اکنون ۷۰ درصد نیاز بازار برطرف شده و ۳۰ درصد بوسیله بازار سیاه قاچاق لوازم خانگی پاسخ داده می شود؛ اگر جلوی قاچاق گرفته شود بطور قطع تولیدکنندگان این ظرفیت را دارند که تمام نیاز بازار را برطرف کنند.
وی با اشاره به احتمال واردات لوازم خانگی، گفت: با این اتفاقاتی که اخیراً افتاد و آمریکا اجازه آزاد شدن منابع ایران در کره با ارسال کالا را داد، برندهایی مثل ال جی و سامسونگ مجدد وارد میدان شدند و عوامل داخلی آنها اهتمام داشتند مجدد فضا را برای ورود لوازم خانگی خارجی فراهم آورند.
شاهرودی اضافه کرد: صنعتگران احساس خطر کردند برای اینکه سرمایه گذاری کلانی در این عرصه شد و با اشتغالزایی خوبی که صورت گرفت بیش از ۳۰۰ هزار نفر مشغول به کار شدند و بطور قطع با ورود مجدد آنها که ورود بسیار پرقوتی برای زمین گیر کردن صنایع داخلی می بود، نامه ای از طرف تولیدکنندگان لوازم خانگی و انجمن خطاب به مقام معظم رهبری تنظیم شد و طومارهایی هم از طرف هزاران نفر از کارگران به امضا رسید که اشتغال و تولید باید حفظ شود و ما می توانیم نیاز کشور را از نظر کمی و کیفی تامین نماییم.
دبیرکل انجمن لوازم خانگی ایران افزود: خوشبختانه شاهد بودیم رهبری دستور صریحی را به ریاست جمهوری دادند و ریاست جمهوری هم همین دستور را به وزرای اقتصاد و صمت دادند که جلوی واردات لوازم خانگی گرفته شود. این مساله نویدی برای صنعتگران بود که ثبات و امنیتی را احساس کنند که تمام ارکان حاکمیت در یک راستا بنای پشتیبانی از تولید داخلی و اشتغال را دارند.
وی اضافه کرد: امیدواریم این حرکتی که به وجود آمده سبب تعالی صنعت کشور خصوصاً در زمینه لوازم خانگی شود و در آینده تبدیل به قطبی برای صادرات شویم.
شاهرودی در پاسخ به این پرسش که واردات لوازم خانگی تا آخر سال ۱۴۰۰ ممنوعست بدین سبب چه ضرورتی برای نامه نگاری بود؟ اشاره کرد: این برندها از طرق مختلف می خواستند کالاهای خودرا وارد ایران کنند؛ همین الان ۴۲۸ کانتینر لوازم خانگی بوش در گمرکات است و گمرک بارها اعلام نموده نمی تواند ترخیص کند هنوز واردکننده حاضر به مرجوع نشده و به دنبال راه مفر قانونی برای ترخیص است و حتی مقابل گمرک شکایت کرده تا هر طور شده محموله را ترخیص کند.
دبیرکل انجمن لوازم خانگی ایران اضافه کرد: طبیعتاً بقیه برندها دنبال راه مفر قانونی هستند تا وارد ایران شوند و اگر نتوانند از مسیر قاچاق کالا به کشور ارسال نمایند که می بینیم ۳۰ درصد از بازار را کالای قاچاق گرفته است و امیدواریم با اصلاح شدن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که خود به صورتی دولت شمرده می شود از ورود کالای قاچاق پیشگیری کند.
وی افزود: کالای قاچاق عمدتا بوسیله ته لنجی، تعاونی های مرزنشینی و کولبری وارد کشور می شود. متاسفانه در زمینه های محلی، مقامات محلی همچون استانداران و فرمانداران و … تنبلی کردند و بجای ایجاد اشتغال مولد، اشتغال ناسالم ایجاد و فضا را برای قاچاق فراهم کردند.
شاهرودی اظهار داشت: ستاد مرکزی باید تمام ارکان و تمام تلاش را به کار گیرد و وزارت صمت و اقتصاد نیز حمایت و نظارت جدی بر صنعت داخلی داشته باشند تا از این طریق کیفیت تولیدات نیز افزایش یابد.
وی اضافه کرد: عمق ساخت داخل را باید بالا ببریم و کیفیت کالا به لحاظ قیمتی و کیفی قابل رقابت با کالاهای مشابه خارجی باشد که این اتفاق تقریباً در این ۳ سال افتاده است. البته کالاهای خارجی هنوز در بازار ۲۰ تا ۳۰ درصد گران تر هستند که فاقد گارانتی هستند و بعضاً هم جنس های فیک و تقلبی در بازار عرضه می شوند.
دبیرکل انجمن لوازم خانگی ایران گفت: هم اکنون عمق ساخت داخل لوازم خانگی بین ۴۰ تا ۷۰ درصد است.

1400/07/09
21:49:52
0.0 / 5
186
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار