درخواست صادركنندگان از رئیس مجلس؛

بررسی طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی متوقف شود

بررسی طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی متوقف شود کنفدراسیون صادرات ایران بعنوان تشکل بالادستی حوزه صادرات غیرنفتی در نامه ای به رییس مجلس خواهان توقف بررسی طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی ظرف 3 ماه شد.به گزارش آچار به نقل از کنفدراسیون صادرات ایران، هفته گذشته طرحی در مجلس اعلام وصول شد که برمبنای آن، چنانچه صادرکنندگان ظرف مدت سه ماه از دریافت ارز حاصل از فروش کالاهای خود در بازارهای صادراتی، آنرا به کشور بازنگردانده و تحویل بانک مرکزی ندهند، با برخورد دستگاه قضائی مواجه خواهند شد.
بر اساس این طرح، تمامی صادرکنندگان موظف خواهند شد بعد از فروش کالای خود در خارج از کشور، حداکثر ظرف مدت سه ماه از دریافت بهای کالا، ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی ارائه نمایند.
بر مبنای این طرح، خودداری از وارد کردن ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور، برای بار اول جریمه نقدی معادل دو برابر بهای کالای صادر شده را در پی خواهد داشت و برای دومین بار علاوه بر لغو کارت تجاری متخلف، به حبس شش ماه تا یکسال محکوم خواهد شد.
حالا کنفدراسیون صادرات ایران با ارسال نامه ای به محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، خواهان آن شده که بررسی این طرح در مجلس متوقف شود.
در قسمتی از نامه کنفدراسیون صادرات ایران که به امضای محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون رسیده آمده است: باتوجه به شرایط سخت و پیچیده تحریم، بازگشت ارز ظرف مدت سه ماه عملیاتی نخواهد بود و فقط منجر به شکل گیری تعداد زیادی پرونده قضائی و رونق استفاده از کارتهای یکبارمصرف در عرصه صادرات غیرنفتی کشور خواهد شد که در نهایت، مجلس را به هدف والای خود که همانا بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور و قرار گرفتن منابع ارزی در اختیار تامین کالاها، مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز تولید است، نخواهد رساند.
کنفدراسیون صادرات ایران ضمن تاکید باردیگر بر ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات، معتقد می باشد که اجرای دقیق ابلاغیه اخیر محسن رضایی، معاون اقتصادی رییس جمهور از طرف دستگاه های اجرائی، منجر به رفع مشکلات فعلی بازگشت ارز صادراتی شده و دولت را به این اطمینان خواهد رساند که ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور بازگشت داده می شود و در عین حال، دغدغه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در این عرصه را نیز، برطرف خواهد نمود.


1400/07/19
00:01:50
0.0 / 5
137
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار