رئیس اتاق تهران اعلام كرد؛

ضرورت تسریع در اجرای ابلاغیه تسهیل تجارت

ضرورت تسریع در اجرای ابلاغیه تسهیل تجارت به گزارش آچار رییس اتاق تجاری تهران اظهار داشت: باتوجه به رویکرد های بانک مرکزی در سالهای اخیر نسبت به صادرات، صادرات با لطمات زیادی مواجه گردید اما امیدواریم در دوره ی جدید این مشکلات حل شود.به گزارش آچار به نقل از مهر، مسعود خوانساری امروز در نشست صبحانه کاری نمایندگان تشکل های بخش خصوصی با رییس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار نمود: بزرگترین دغدغه کشور صادرات است و اگر بحث صادرات را حل نماییم خیلی از مشکلات حل می شود.
رئیس اتاق تجاری تهران با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور همچون کسری بودجه و تورم، اضافه کرد: باتوجه به این مشکلات امروز تنها راه نجات اقتصاد کشور صادرات غیرنفتی است.
وی اضافه کرد: باتوجه به رویکرد های بانک مرکزی در سالهای اخیر نسبت به صادرات، صادرات با لطمات زیادی مواجه گردید و صادرکنندگان با چالش های بسیاری مواجه بوده اند، اما امیدواریم در دوره ی جدید و در دولت سیزدهم با شناخت دقیق وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت از بحث صادرات، این مشکلات حل شود.
ضرورت تسریع در اجرای ابلاغیه تسهیل تجارت
در ادامه این جلسه، محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات اتاق تجاری تهران اظهار نمود: دو ماه از ابلاغِ ابلاغیه تسهیل تجاری معاون اقتصادی رییس جمهور گذشته اما هنوز این ابلاغیه عملیاتی نشده است. این در حالیست که اگر مقرر است صادرات هر کالایی ممنوع شود باید حداقل سه ماه قبل اطلاع رسانی شود.
لاهوتی اظهار داشت: با توجه به این که موضوع رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان کوچک و متوسط که در این ابلاغیه تعیین تکلیف شده است، بدین سبب باید هر چه سریع تر این ابلاغیه اجرائی شود.
وی با تاکید بر این که وزارت اقتصاد تنها دستگاهی است که دستورالعمل اجرائی در رابطه با ابلاغیه معاون اقتصادی رییس جمهور را صادر کرد، اضافه کرد: حدود ۱۰ سال است که عوارض صادراتی بر کالاهای صادراتی وضع می شود و در زمینه سالامبور و چرم بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان عوارض پرداخت شده اما با این وجود حجم صادرات به یک سوم کم شده است و تعداد فعالان این حوزه ۵۰ درصد کم شده است.
لاهوتی اضافه کرد: قرار بود که این عوارض در صنعت هزینه شود اما تا حالا فقط ۱۷ میلیارد دلار به این صنعت اختصاص داده شده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار نمود: باید عوارض صادرات به سمت صنعت هدایت شود، نه این که این عوارض به به نام تولید دریافت اما به کام دولت باشد.
وی اظهار داشت: اگر مقرر است صادرات کالایی ممنوع شود باید سه ماه قبل اطلاع رسانی شود برای اینکه عدم این اطلاع رسانی منجر به بدنام شدن صادرکنندگان ایرانی در دنیا می شود و به سبب عدم برنامه ریزی ایران در دنیا بعنوان یک کشور غیرمتعهد در دنیا بدنام خواهد شد.
عضو هیأت نمایندگان اتاق تجاری تهران با اشاره به این که دو سال است که سیاست گذاری حوزه تجاری به بانک مرکزی واگذار شده است، اظهار داشت: این شرایط در دولت فعلی تغییر کرده است اما تقاضا داریم که سیاست گذاری های تخصصی در زمینه های تخصصی صورت گیرد، برای اینکه هر تصمیم اشتباه سبب لطمات به اقتصاد کشور خواهد شد.


منبع:

1400/09/07
13:42:24
0.0 / 5
295
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار