چرا سرمایه گذاری ایران در عراق رشد نمی کند؟

چرا سرمایه گذاری ایران در عراق رشد نمی کند؟ آچار: هیئت تجاری ایران که به سرپرستی رییس اتاق تجاری به عراق سفر کرده در دیدار با مسئولان عراقی به بررسی ابعاد مختلف همکاریهای تجاری دو کشور پرداخته و از لزوم کنار رفتن برخی موانع سخن گفته است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در این جلسه، توسعه روابط اقتصادی دو کشور را ضروری دانست و اظهار داشت: کشور عراق برای ما فراتر از یک شریک تجاری است و پیوندهای دو کشور به قدری عمیق است که نیاز داریم در بخش های اقتصادی پیشرفت های بیشتری را رقم بزنیم.
رییس هیات تجاری ایران در این سفر اشاره کرد: در این سفر از پشتیبانی ۴ نماینده مجلس ایران، ریاست اتاق مشترک ایران و عراق و منتخبی از فعالان اقتصادی ایران برخورداریم و این انتظار می رود که با مذاکرات تخصصی بتوانیم سرفصل جدیدی در روابط اقتصادی دو کشور رقم بزنیم.
در ادامه این جلسه عادل عکاب حسین - رییس اتاق صنایع عراق - ضمن خوشامدگویی به هیئت ایرانی اظهار داشت: باید اعتراف نماییم که هنوز فعالیت اقتصادی واقعی بین دو کشور اتفاق نیفتاده است.
فعالیت تجاری وجود دارد اما فعالیتی که شامل بخش صنعت بشود هنوز رقم نخورده است. جلسات زیادی برگزار کردیم، نمایندگانی از استانهای هم جوار انتخاب شدند و پیشنهادهایی در جلسات مشترک مطرح گردیده است. در حوزه صنعت کارهای فردی از جانب ایرانیها را شاهد بوده ایم و موفق شده اند اما نیاز است که این مساله به یک جریان تبدیل گردد.
وی افزود: کارخانه های زیادی در ایران تنها برای بازار عراق تولید می کنند اما هیچگاه اینجا کارخانه راه اندازی نکرده اند. در یک دیدار که در دانشگاه تهران بود به فرصت های صنعتی اشاره کردیم اما همکاری ها هنوز به بخش صنعت سرایت نکرده است.
عکاب حسین اضافه کرد: زمینه روابط اقتصادی دو کشور سابقه ۱۸ ساله دارد اما اراده کافی برای سرمایه گذاری صنعتی از طرف ایران وجود ندارد و روابط در سطح تجارت باقی مانده است. نیاز هست اتاق مشترکی در زمینه صنعت داشته باشیم تا موانع این همکاری را بررسی نمایند. من کارخانه هایی را در ایران دیده ام که متوقف شده اند. این کارخانه ها می توانند در عراق فعال شوند.
رییس اتاق صنایع عراق اظهار داشت: در حوزه تامین مواد اولیه آماده همکاری هستیم همین طور ۶ شهرک صنعتی در عراق داریم که فرصت های سرمایه گذاری در آن برقرار است. پیشنهادهای زیادی از کشورهای مختلف دادیم. هم اکنون با اردن درحال همکاری هستیم. علاقه داریم این همکاری با ایران شکل بگیرد و شهرک صنعتی مشترکی با ایران داشته باشیم. آماده هستیم تا بازسازی و توسعه عراق را با کمک ایران دنبال نماییم.
وی افزود: حضور نمایندگان پارلمان دو کشور در این جلسه مغتنم است. امیدواریم با اهتمام آنها قوانین مورد نیاز برای توسعه همکاری دو کشور به تصویب برسد و در آینده سطح همکاری ها متفاوت از امروز باشد.
طبق گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، در ادامه این جلسه غلامحسین شافعی در پاسخ به عکاب حسین اظهار داشت: همانطور که به درستی اشاره کردید پایداری روابط اقتصادی فقط با مبادله تجاری نیست و سرمایه گذاری بلندمدت پایداری به وجود می آورد. این را همه فعالان اقتصادی مدنظر دارند. در این که عراق نیازمند بازسازی، توسعه صنعتی و افزایش سطح اشتغال و رفاه است، تردیدی نیست اما هر نوع روابط اقتصادی دوطرفه نیازمند تامین منافع مشروع دو طرف است اگر این منافع شناخته شود، توسعه روابط اتفاق می افتد.
رییس اتاق ایران افزود: در سالهای قبل ۳ میلیارد دلار در عراق سرمایه گزاری نموده ایم اما به مشکلاتی برخورد کرده ایم که در ادامه سرمایه گذاری تأثیرگذار بوده است. باید مسائل و موانع را بررسی و برطرف نماییم. در این صورت توسعه همکاری صنعتی خودبه خود اتفاق می افتد.
منبع:

1400/10/27
23:29:39
0.0 / 5
297
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار