آخرین وضعیت پرونده ارزی واردات کره

آخرین وضعیت پرونده ارزی واردات کره طبق اعلام سرپرست معاونت فنی گمرک ایران، پرونده ارزی شرکت واردکننده کره حیوانی همچنان در دست بررسی می باشد و فعلاً نمی توان برآورد دقیقی از گران نمایی این واردات داشت.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، واردات کره حیوانی مربوط به یک شرکت تولیدکننده محصولات لبنی در مدت اخیر با حواشی همراه بوده است، در همین رابطه ارونقی - معاون سابق فنی گمرک ایران- گفته بود جریان مربوط به بیش بود یا گران نمایی کالای وارداتی است که شائبه بیش بود ۶۰ میلیون دلاری مطرح است اما موضوع باید مورد بررسی قرار بگیرد.
مدتی پیش هم گمرک ایران اعلام نمود که موضوع در کمیسیون حل اختلافات گمرکی درحال بررسی است، این در حالیست که توضیح عسگری- سرپرست معاونت فنی گمرک ایران- در ارتباط با آخرین وضعیت این پرونده معاون فنی گمرک ایران نشان میدهد که هنوز پرونده تعیین تکلیف نشده و بررسی ها ادامه دارد.

عسگری اظهار داشت که بخش عمده ای از پرونده های مطرح در کمیسیون های رسیدگی به اختلافات گمرکی به بیش بود ارزش اختصاص دارد و پرونده شرکت لبنی نیز یکی از موارد در دست رسیدگی است.
وی ادامه داد: این کالا در فاصله سال های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ به ارزش حدود ۴۵۰ میلیون دلار از محل ۳۴ فقره ثبت سفارش وارد و طی ۹۴ فقره اظهار نامه گمرکی از گمرکات کشور ترخیص شده است.
سرپرست معاونت فنی گمرک با اعلان اینکه با ارجاع پرونده به کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی که در آن نمایندگانی از بخش های مختلف همچون اتاق تجاری، وزارت صمت، گمرک و اتاق تعاون حضور دارند، موضوع در دستور کار و رسیدگی قرار دارد افزود: بعد از صدور رای در صورت اعتراض صاحب کالا، وی می تواند ظرف ۲۰ روز به مرجع بالاتر یعنی کمیسیون تجدید نظر که با حضور نمایندگان دستگاه قضایی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت، اتاق تجاری ایران و گمرک ایران تشکیل می شود، اعلام نماید که بررسی شود که در صورت صدور رای کمیسیون تجدیر نظر در خصوص تایید نظر گمرک، صاحب کالا می تواند ظرف مهلت یک ماه به رای صادره از لحاظ شکلی به دیوان عدالت درخواست رسیدگی دهد و در غیر این صورت رای قطعی و لازم الاجراست.
وی در مورد اینکه آیا تا حالا برآوردهایی در مورد میزان واردات این کالا در کمیسیون اختلافات مطرح شده یاد آور شد که هیچ برآوردی وجود ندارد و نمی توان در مورد آن گمانه زنی کرد و بلکه باید منتظر رای نهایی بود.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، واردات این کره حیوانی در فاصله بین ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ با ارز غیر بازار آزاد بوده است که در دو سال اول اختلاف ارزی بین نرخ بانکی و بازار آزاد و از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۸ نیز بین نرخ ۴۲۰۰ تا بازار مطرح است، ظاهرا شرکت مربوطه هزینه واردات را بالاتر از نرخ آن واقعی اعلام نموده است که گمرک در بررسی های خود موضوع را به کمیسیون حل اختلافات گمرکی جهت بررسی اعلام نموده است.
منبع:

1400/11/04
22:07:13
0.0 / 5
307
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار