وزیر جهاد كشاورزی:

افزایش قیمت ناشی از حذف ارز ترجیحی، با یارانه ها جبران می شود

افزایش قیمت ناشی از حذف ارز ترجیحی، با یارانه ها جبران می شود به گزارش آچار وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با حذف ارز ترجیحی و جایگزینی ارز نیمایی، افزایش قیمت را در محصولاتی خاص داریم که با یارانه ها جبران می شوند.


به گزارش آچار به نقل از خانه ملت، سیدجواد ساداتی نژاد درباب حضور در نشست امروز (سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ) کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: نمایندگان دغدغه ها و مباحث خودرا در قالب سوال طرح کرده بودند که به آنها پاسخ و توضیحاتی داده شد که همچون موارد سئوالات طرح شده در حوزه نهاده های دامی بود.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های موجود در حوزه تامین نهاده های دامی است، افزود: نهاده های دامی با بهره گیری از ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد شده و همیشه تامین این ارز برای وزارت جهاد کشاورزی مشکلاتی را به همراه داشته که این مشکلات خودرا گاهی با کمبود نهاده ها در بازار نشان می داد و این مشکل در سنوات گذشته نیز وجود داشته است.
وی با تاکید بر اینکه یکی از موارد مطرح شده در حوزه مردمی سازی یارانه ها تبدیل ارز واردات نهاده های دامی به نیمایی است برای اینکه می تواند رقابتی مناسب در حوزه کیفیت و قیمت نهاده های بوجود آورد، اشاره کرد: سیاست ارز ترجیحی سیاست بدی در اقتصاد کشور بوده که بالاترین زیان آنرا حوزه کشاورزی متحمل شده است.
ساداتی نژاد با اشاره به اینکه در تمامی نقاط دنیا به بخش کشاورزی یارانه اختصاص داده می شود و عمدتاً این یارانه ها در اختیار تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و یا زنجیره تامین قرار می گیرد، اظهار داشت: برای نخستین بار سیاستی در حوزه یارانه ها گرفته شد تا این یارانه ها به واردات نهاده اختصاص داده شود. سیاست بد اگر به بهترین نحو اجرا شود نیز نمی تواند موثر باشد.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بالاترین خسارت در حوزه ارز ترجیحی متوجه بخش کشاورزی بوده است، اضافه کرد: در زمینه کشاورزی رقابت، تامین مالی و سرمایه گذاری از بین رفت برای اینکه تامین مالی به سمت واردات هدایت شد و تغییر کاربری اراضی نیز رشد پیدا کرد. بهترین بخشی که از مردمی سازی یارانه ها نفع می برد حوزه کشاورزی است، یارانه ها در سیاستگذاری جدید حذف نشده اند بلکه از حوزه کالا به سمت افراد کوچ کرده و هدفمند و مردمی شده اند.
وی با تاکید بر اینکه در گذشته هر کسی که بیشترین مصرف را داشت نفع بیشتری از یارانه ها می برد، اظهار داشت: هم اکنون مصرف کننده یارانه تعیین می کند که چه کالایی را خریداری می کند و کیفیت و سلامت در محصولات مفهوم پیدا می کند.
ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه از شب گذشته بعد از صحبت های ریاست جمهوری مبالغ به حساب دهک های ذی نفع واریز شده و با برنامه ریزی های انجام شده و آزادسازی وجوه خریدهای خودرا انجام دهند، افزود: با حذف ارز ترجیحی و جایگزینی ارز نیمایی افزایش قیمت را در محصولاتی خاص داریم که با یارانه ها جبران می شوند.
وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در حوزه توزیع هوشمند یارانه ها مباحثی طرح و توضیحاتی درباب آن ارائه شد.
منبع:

1401/02/20
23:18:31
0.0 / 5
87
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار