معاون وزیر جهاد كشاورزی خبر داد:

اولین پارک ملی کشاورزی در اهواز افتتاح می شود

اولین پارک ملی کشاورزی در اهواز افتتاح می شود به گزارش آچار فارس معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی اعلام نمود که طی روزهای آتی اولین پارک ملی کشاورزی و منابع طبیعی با استقرار بیشتر از ۱۰۰ شرکت به صورت رسمی در اهواز افتتاح می گردد.


دکتر سید مجتبی خیام نکویی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت در اجلاس سراسری روسای پارک های علم و فناوری کشور که به میزبانی پارک علم و فناوری فارس برگزار شد، اظهار داشت: استقلال واقعی کشور در گروی استقلال اقتصادی بخصوص در حوزه امنیت غذایی است و پس از جنگ روسیه و اوکراین دنیا در حوزه امنیت غذایی گرفتار چالش شده و این در حالیست که اوکراین در رده سوم تا هفتم تولید کنندگان غذا در جهان بود.
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی اضافه کرد: قیمت برخی مواد غذایی هم اکنون بیشتر از صد در صد در جهان افزایش پیدا کرده است و بسیاری کشورها گرفتار مشکل در تأمین مواد اولیه غذایی شده اند.
او افزود: ایران در بخش کشاورزی دارای ظرفیت کم نظیری است و ۳۰۰ روز آفتابی در کشور داریم و از چهار فصل همزمان برخورداریم و در شمار هشت کشور تنوع زیستی دنیا با بیشترین گونه های گیاهی و جانوری قرار داریم، اما در عین حال با چالش هایی مانند گرم شدن هوا، کم آبی و... مواجه هستیم.
نکویی تصریح کرد: چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی کشور داریم که حدود ۷۰ درصد آنها یا کم سواد و یا بیسواد هستند و باید دانش را در بخش کشاورزی رسوخ دهیم، بهره وری پایین و محدودیت منابع آب از مشکلات ما در بخش کشاورزی است.
او افزود: ۹۵ درصد زعفران دنیا توسط ایران تولید می شود، اما گردش مالی ما تنها ۵۰۰ میلیون دلار از ۲۰ میلیارد دلار تمام جهان در زمینه زعفران است.
نکویی افزود: در برابر بخش کشاورزی باید وظیفه شناس باشیم و حوزه دانش بنیان در صنعت کشاورزی نقش موثری می تواند در تولید محصولات کشاورزی سالم ایفا می کند.
او اظهار داشت: دولت در مورد کشاورزی در حوزه دانش بنیان نخستین مصوبه خویش را عرضه کرد و افزایش ۲۰ درصدی تعداد شرکتهای دانش بنیان در کشور در حوزه کشاورزی هدف گذاری شده است.
نکویی با اشاره به اینکه تمهیداتی انجام شده تا در استان ها تعداد شرکتهای دانش بنیان در پارک و علم و فناوری در حوزه کشاورزی افزایش یابد و بومی سازی در تولیدات کشاورزی هم در اولویت قرار گیرد، اظهار داشت: از نظر محتوایی باید شرح حال مردم در حوزه غذا مورد توجه قرار گیرد و عادلانه کردن یارانه ها فرصت مغتنمی برای شرکتهای دانش بنیان در حوزه کشاورزی است تا قیمت تمام شده محصول کشاورزی را کاهش دهند.
او با یادآوری این که ۳۵۰ هکتار از بهترین اراضی خراسان رضوی برای استقرار شرکتهای دانش بنیان کشاورزی مناسب می باشد، اظهار داشت: باید هوشمندسازی کل بخش کشاورزی در کشور را مورد توجه قرار دهیم، در کاهش و فرآوری ضایعات کشاورزی، اصلاح نژاد دام، پرورش آبزیان، تولید آنزیم ها و مکمل ها و... در حوزه داشن بنیان میتوان اقدامات گسترده ای انجام داد.
نکویی افزود: به صورت متوسط ضایعات کشاورزی در حد غذای ۲۵ میلیون نفر است که با استفاده از توان علمی شرکتهای دانش بنیان میتوان آنرا در حد فراوانی کم کرد.
معاون وزیر کشاورزی بیان نمود: همت و تلاش پارک های علم و فناوری در مورد تولید محصولات سلامت محور موثر است و محصولات سالم بازار و مشتری دارند و برای تمام شرکتهای کشاورزی دانش بنیان جلسه برای طرح مسایل خود برگزار می شود.




منبع:

1401/02/28
22:26:01
0.0 / 5
191
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار