در سفر رئیس سازمان توسعه تجارت به روسیه چه گذشت؟

انعقاد تفاهمنامه ها و تاکید بر عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا

انعقاد تفاهمنامه ها و تاکید بر عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا رییس سازمان توسعه تجارت با سفر به سنت پترزبورگ در دیدار با وزیر مسکن روسیه و وزرای اقتصادی اتحادیه اوراسیا ضمن انعقاد تفاهمنامه ها، راهکارهای توسعه صادرات میان ایران و روسیه را بررسی کرد.به گزارش آچار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه تجارت که روز چهارشنبه جهت شرکت در بیست و پنجمین مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ عازم این شهر شده بود، در طول ۳ روز اقامت خود در سنت پترزبورگ با مقامات ارشد روسی در زمینه اقتصاد و تجارت ملاقات و گفتگو داشت.
معاون نخست وزیر روسیه: روسیه آماده ساخت راه آهن در ایران است
در این دیدار اوورچوک، معاون نخست وزیر روسیه ضمن خوش آمد گویی به طرف ایرانی، از فعال سازی کریدور شمال – جنوب استقبال کرد و از برنامه ایران برای حل مشکلات لجستیکی این کریدور پرسید و از موافقت رییس جمهور روسیه برای ساخت راه آهن در ایران آگاهی داد.
وی اظهار داشت: روسیه حاضر است ۱۶۲ کیلومتر راه آهن آستارا-رشت را ساخته و تحویل ایران دهد.
در ادامه این جلسه در مورد مباحث پولی و تشکیل کارگروه تولید مشترک، تامین قطعات صنعتی کارخانه های روسیه توسط کارخانه های ایرانی، ایجاد مناطق ازاد مشترک در شمال و جنوب ایران بحث و تبادل نظر شد.
همچنین پیمان پاک بر نقش روسیه در نوسازی ناوگان حمل و نقل ریلی ایران، نوسازی ناوگان کشتیرانی در دریای خزر و نوسازی ناوگان جاده ای ایران تاکید نمود.
معاون نخست وزیر روسیه نیز با اشاره به اینکه روس ها می دانند تحریم ها لغو نخواهد شد از چشم طمع دشمنان به منابع عظیم ۲ کشور سخن گفت و بر لزوم طراحی شیوه های جدید تبادلات پولی و بانکی تاکید نمود.
وی همین طور از عزم روسیه برای پیگیری عضویت ایران در بریکس آگاهی داد و پیشنهاد کرد ایران به عنوان عضو ناظر به اتحادیه اوراسیا ملحق شود.
ایجاد مرکز تجاری نوا-پارس در سنت پترزبورگ
همچنین در حاشیه بیست وپنجمین مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ تفاهم نامه ایجاد مرکز تجاری ایران و روسیه با مرکزیت سنت پترزبروگ و تهران با عنوان «نوا-پارس» با حضور علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و کریل والنتینوویچ پولیاکوف، معاون استاندار سن پترزبورگ، گریگوریف اوگنی دیمیتریویچ، رئیس کمیته روابط خارجی دولت سنت پترزبورگ، آپلسنین دیمتری ولادیمیرویچ مسئول ایران و خاورمیانه کمیته روابط خارجی دولت سنت پترزبورگ به امضا رسید.
با راه اندازی این مرکز، توسعه تجارت متقابل بین ایران و روسیه در زمینه های تامین تجهیزات نفت و گاز، محصولات مهندسی حمل و نقل، ماشین سازی، کشتی سازی، تجهیزات الکترونیکی، طراحی و ساخت تاسیسات انرژی، ایجاد پایگاه تعمیرات تجهیزات عرضه شده، کشاورزی، صنایع غذایی، داروسازی و ساختمانی در دستور کار قرار گرفته است.
توسعه همکاریهای تجاری-اقتصادی و سرمایه گذاری در صنایع پیشران و اولویت دار بین شرکت ها، سازمان ها و تولیدکنندگان ایران و روسیه، حمایت و کمک موثر در ایجاد ارتباطات تجاری مستقیم بین کارآفرینان روسیه و ایران، ایجاد ساز و کار مناسب در جهت تسهیل در مراودات مالی شرکت های مستقر در جغرافیای طرفین، راه اندازی پورتال های اینترنتی معرفی پتانسیل های تجاری ایران به روسیه و بلعکس، تلاش در جهت توسعه پروژه کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب بمنظور تسهیل در ترانزیت کالا بین دو کشور، ایجاد کلیه زیرساخت های لازم مورد نیاز مرکز همچون حضور بانک و شرکت بیمه ایرانی و روسی در مرکز، ایجاد واحد نمایشگاهی در جهت به نمایش درآوردن دستاوردهای طرفین در کشور مقابل و همین طور ایجاد مراکز فرهنگی در محدوده طرفین همچون اهداف راه اندازی مرکز تجاری ایران و روسیه ذکر شده است.
در این مراسم رئیس سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران راه اندازی این مرکز را فصل جدیدی از همکاری بین شرکت های ایران و روسیه خواند و بر پشتیبانی از برنامه های آن تاکید نمود.
پیمان پاک اجرای تفاهم نامه لغو روادید گروهی بین دو کشور را که پیش تر به امضا رسیده بود را راهی برای توسعه گردشگری در دو کشور عنوان نمود.
معاون استاندار سن پترزبورگ نیز با ضمن ابراز خرسندی از تشکیل این مرکز و همکاری همه جانبه در پیشبرد اهداف آن به خواهرخواندگی سنت پترزبورگ با اصفهان اشاره نمود و از سفر هیاتی تجاری از روسیه به ایران و حضور در دو شهر اصفهان و تهران آگاهی داد.
درخواست وزیر مسکن روسیه برای خرید مصالح ساختمانی و توربین
همچنین در نشست هایی جداگانه، پیمان پاک با فایزولین وزیر مسکن روسیه و ماکسیم سوکولوف مدیرعامل آوتاباس و وزیر سابق حمل و نقل روسیه ملاقات و گفتگو کرد.
در این دیدارها مذاکراتی برای صفر شدن تعرفه واردات گندم و روغن صورت گرفت و بر تولید مشترک خودرو در ایران توافق شد.
همچنین دو طرف در موضوع راه اندازی شهرک ها و مناطق صنعتی مشترک و نیز استفاده از ظرفیت شهرک های موجود برای تجارت آزاد و تولیدات مشترک بحث و تبادل نظر کردند.
در این جلسات وزیر مسکن روسیه از اشتیاق و علاقه کشورش برای خرید مصالح ساختمانی و توربین از ایران آگاهی داد.
تاکید ایران بر امضای موافقت نامه تجارت آزاد اوراسیا پیش از اتمام سال ۲۰۲۲
در ادامه حضور پیمان پاک در سنت پترزبورگ، وی در نشست تخصصی همکاریهای تجاری ایران و روسیه حاضر شد و در سخنانی ضمن اشاره به حجم کلی مبادلات تجاری ایران و روسیه با دنیا که حدود ۷۰۰ میلیارد دلار است اظهار داشت: از این رقم تنها ۴ میلیارد دلار به مبادلات ۲ کشور ایران و روسیه اختصاص دارد که عدد بسیار ناچیزی است.
وی ضمن اشاره به روابط سیاسی دو کشور اشاره کرد: تبادلات تجاری ایران و روسیه باید به سرعت افزایش پیدا کند اما لازمه این افزایش چند اقدام مهمست که باید به انجام آنها سرعت دهیم.
پیمان پاک با اشاره به اینکه تجارت را باید در زنجیره تامین دید اضافه کرد: اکنون فقدان شناخت کافی تجار ایرانی و روس از یکدیگر باعث شده تا حجم مبادلات کمی را شاهد باشیم که البته در چند ماه اخیر شاهد اعزام هیأت های تجاری ۲ کشور برای برگزاری جلسات رودررو بودیم.
به گفته وی، در سه ماه گذشته بزرگترین هیأت تجاری تاریخ ایران به روسیه اعزام شد که دستاوردهای خوب تجاری برای تجار در پی داشت.
رئیس سازمان توسعه تجارت همین طور به پتانسیل موجود در استانهای دو کشور نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در این خصوص درحال برقرار کردن ارتباط مستقیم استانهای مکمل با یکدیگر هستیم تا بتوانند از ظرفیت های یکدیگر بهره ببرند.
وی از تاکید رییس جمهور جمهوری اسلامی ایران بر لزوم اجرائی شدن موافقت نامه اوراسیا آگاهی داد و اظهار داشت: تاکید داریم که موافقت نامه تجارت آزاد اوراسیا پیش از اتمام سال ۲۰۲۲ به امضا برسد.
پیمان پاک همین طور برگزاری نمایشگاه های تخصصی مشترک را از دیگر اقداماتی دانست که به توسعه روابط تجاری میان ایران و روسیه منتهی می شود و در ادامه بر موضوع رفع موانع تبادلات پولی، بانکی و ملی سخن گفت.
وی اظهار داشت: هر ۲ کشور با تحریم های ظالمانه مواجهند که این تحریم ها در قدم اول نظام پولی و بانکی را نشانه رفته است. جمهوری اسلامی ایران بواسطه مبارزه طولانی با تحریم های ظالمانه تجارب خوبی کسب کرده و راه های مختلفی برای مبارزه با این تحریم ها طراحی نموده است.
معاون وزیر صمت افزود: نشست های مختلفی میان مدیران بانکی ۲ کشور برگزار شده و تعریف راهکاری مشخص می تواند علاوه بر این که تجارت میان ایران و روسیه را رونق بخشد، موجبات استفاده کشورهای دیگر را نیز فراهم سازد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مشکلات گمرکی و لجستیکی در زمینه حمل و نقل اشاره نمود و اضافه کرد: با شرایط فعلی که گمرکات دو کشور دارند، نمی تواند انتظار افزایش مبادلات تجاری را داشت و گمرکات باید سطح خودرا بالا برند.
پیمان پاک ضمن اشاره به راه اندازی کریدور شمال – جنوب اظهار داشت: زیرساخت های حمل و نقلی وضعیت خوبی ندارند و با وجود افزایش ۸۰ درصدی ترانزیت از این مسیر، این عدد فعلی نیازهای ۲ کشور را تامین نمی نماید.
وی از اشتیاق کشورهای شرق آفریقا و حاشیه خلیج فارس به استفاده از کریدور شمال – جنوب اشاره نمود و اضافه کرد: درخواست های مکرری از این کشورها جهت راه اندازی این کریدور داریم که با حل مسائل لجستیکی می تواند مسیر جایگزین بسیار خوبی برای مسیرهایی باشد که به دلیل بحران فعلی مسدود شده اند.
وی در این حوزه پیشنهاد شکل گیری شرکت های مشترک حمل و نقل و سرمایه گذاری مشترک درباب نوسازی و تجهیز ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی و نیز تسریع در تکمیل مشترک راه آهن رشت آستارا را مطرح نمود که مورد استقبال طرف های روسی قرار گرفت.
رئیس سازمان توسعه تجارت در آخر بر لزوم تولیدات مشترک صنعتی و دانش بنیان توسط ۲ کشور اصرار کرد و اضافه کرد: دانش مکمل ایرانی و روس می تواند به تولید محصولاتی بینجامد که علاوه بر رفع نیاز داخلی هر ۲ کشور، به صادرات و رهایی از وابستگی به کشورهای دیگر ختم شود.
این نشست تخصصی با حضور دستیار ویژه رییس جمهور روسیه، رییس مرکز صادرات روسیه، استاندار آستاراخان، رئیس جمهوری ادمورتی و قائم مقام راه آهن روسیه و با همراهی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز حضور مدیران ارشد شرکت های بزرگ اقتصادی و تجاری روسیه اجرا شد.
دیدار با دستیار پوتین و تاکید بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی
در یکی دیگر از دیدارها، پیمان پاک نشستی را با کوبیاکف، دستیار رییس جمهور روسیه برگزار کرد و دو طرف بر گسترش روابط تجاری میان کشورهای متبوع خود تاکید نمودند.
همکاری در مطالبی همچون خودروسازی، کشتیرانی، ساخت کشتی، فعال سازی کریدور شمال -جنوب، همکاری بانکی و تبادلات ارزی، تولیدات مشترک میان صنایع مادر ۲ کشور از موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.
همچنین پیمان پاک بر آمادگی ایران جهت انعقاد قراردادهای طولانی مدت در زمینه میوه و تره بار با همکاری اتاق تجاری ایران و روسیه برای تثبیت و توسعه حجم صادرات تاکید نمود.
در ادامه کوبیاکف از پیشنهاد رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص برگزاری نمایشگاه های مشترک میان شرکت های ایرانی و روس استقبال کرد و اظهار داشت: صنعت خودروسازی روسیه آماده است با ایران همکاریهای مشترک داشته باشد، و ایران می تواند شریک تجاری ما در بازاری باشند که بگفته وال استریت ژورنال شرکت های غربی بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری را رها کرده اند.
دیدار با وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا
همچنین پیمان پاک در نشستی که با آندره اسلپنیوف، وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا داشت اهتمام کلیه دستگاه های کشور در جهت تسهیل زمینه انعقاد موافقت نامه تجارت آزاد با این اتحادیه تاکید و پیشنهاد کرد تا علاوه بر همکاری مناطق آزاد صنعتی ایران با مناطق مشابه در کشورهای عضو این اتحادیه، درباب تولید مشترک کالاهای صنعتی نیز رایزنیها شروع شود.
وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز از آمادگی این اتحادیه جهت اعزام کارشناسان خود به ایران بمنظور ادامه مذاکرات درباب موافقتنامه تجارت آزاد آگاهی داد و از پیشنهادات پیمان پاک در امتداد توسعه همکاری ایران با کشورهای پنج گانه استقبال کرد.
دیدار با استاندار ساراتوف و نشست با رییس جمهور اودمورتیا
در ملاقاتی دیگر پیمان پاک دیداری نیز با رمان ویکتورویچ گوسارکین، استاندار ساراتوف روسیه داشت و در این دیدار زمینه های توسعه همکاریهای اقتصادی، تجاری، علمی، فرهنگی و گردشگری و تبادل هیات های تجاری بین ساراتوف و استانهای کشورمان همچون استان اردبیل بحث و تبادل نظر شد.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه ملاقاتی نیز با الکساندربرچالوف، رییس جمهوری اودمورتیای فدراسیون روسیه داشت و در این دیدار دو طرف درباب همکاریهای اقتصادی و تجاری بین جمهوری یاد شده و استانهای کشورمان و تبادل های تجاری گفتگو کردند

1401/03/29
13:44:05
0.0 / 5
62
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اینترنت , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار