راه اندازی دفتر تجاری اتاق ایران در روسیه

راه اندازی دفتر تجاری اتاق ایران در روسیه به گزارش آچار، رییس اتاق ایران با اشاره به مصوبه این اتاق برای ایجاد 5 دفتر تجاری در کشورهای دیگر، اظهار داشت: اولویت اول ما راه اندازی دفتر تجاری در روسیه است و امیدواریم امسال این دفتر تاسیس شود.به گزارش آچار به نقل از مهر، غلامحسین شافعی که در صدر یک هیأت تجاری برای حضور در اجلاس بین المللی اقتصادی «کازان فروم ۲۰۲۳»، به جمهوری تاتارستان سفر کرده است، در نشست اتاق بازرگانی و صنعت تاتارستان ضمن اشاره به روابط صمیمانه فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران و روسیه، اظهار داشت: ما بر این باوریم که کشورهای منطقه، با تاکید بر تاریخ و فرهنگ مشترک می توانند آینده مشترک خویش را به مطلوب ترین وجه ممکن بیافرینند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اضافه کرد: رویکرد اصولی ایران، مشارکت سازنده با همسایگان برای تحقق نظم پایدار مبتنی بر امنیت جمعی و پشتیبانی از توسعه کشورهای منطقه از راه ایجاد پیوندهای متقابل اقتصادی می باشد.
وی ضمن اشاره به اولویت ایران برای توسعه روابط اقتصادی با جمهوی های فدراسیون روسیه بخصوص جمهوری تاتارستان، خاطرنشان کرد: وجود ظرفیت ها و توانایی های ایران و جمهوری تاتارستان در زمینه های بسیار متنوع و با عمق قابل توجه، در شرایط فعلی می تواند در یک فاصله کوتاه، تغییرات عمیقی در جهت توسعه روابط اقتصادی ایجاد نماید.
رئیس اتاق ایران افزود: هیچ وقت چنین فرصتی برای فعالان اقتصادی دو کشور به وجود نیامده بود؛ اما این فرصت مغتنم، برای بلندمدت باقی نخواهد بود و باید از وضع موجود و این فرصت استثنایی، برای توسعه و استقامت بخشی تجارت دوجانبه استفاده نمود.
شافعی ضمن اشاره به رغبت فعالان اقتصادی دو کشور برای توسعه مبادلات و روابط دوجانبه، اضافه کرد: البته استفاده از این فرصت می تواند در سایه روابط مستحکم سیاسی ایران و روسیه و اراده سران دو کشور برای توسعه تعامل و مراودات و توجه جدی به رفع اشکالات زیرساختی در تجارت دو کشور باشد.
او با اشاره به اینکه در طول چند ماه گذشته شاهد رفع برخی مضایق و مشکلات برای فعالان اقتصادی دو کشور بودیم، اظهار داشت: مبحث تجارت با ارزهای ملی دو کشور و امضای توافقنامه کریدور سبز گمرکی همچون گشایش هایی است که بخشی از مشکلات بخش خصوصی دو کشور در توسعه مبادلات را رفع می کند.
رئیس اتاق ایران با تکیه بر این که اینها رفع مشکلات ساختاری است که امیدواریم ادامه پیدا کند و در این مورد به کمال برسیم، تصریح کرد: در مسئله توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه در آینده پیش رو، یک نگرانی جدی برای فعالان اقتصادی وجود دارد و آن، مسئله زیرساخت های تجارت دو کشور است که امکان دارد پاسخگوی روند سریع مبادلات اقتصادی نباشد.
شافعی افزود: مسائل بندری، گمرکی و حمل و نقلی، مهم ترین مسائلی است که دو کشور در گذشته هم به واسطه آنها زیان کرده اند و باید برای تضمین تجارت دوجانبه، بر رفع این مسائل تمرکز شده و آینده را متفاوت کرد.
او در ادامه به رایزنی های چند ماه اخیر با سرگئی کاترین، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع فدراسیون روسیه که در این جلسه هم حاضر بود اشاره نمود و اظهار داشت: اتاق ایران، ایجاد ۵ دفتر تجاری در کشورهای مستعد جهش تجارت را به تصویب رسانده و اولویت اول ما، راه اندازی دفتر تجاری در روسیه است که امیدواریم امسال برای پاسخگویی به تقاضاهای افزایش مبادلات تجاری تأسیس شود.
رئیس اتاق ایران همینطور ضمن اشاره به سفر سال قبل هیأت تجاری روسیه به سرپرستی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع فدراسیون روسیه، اظهار نمود: این سفر، آغازگر حرکت های جدید برای توسعه مناسبات اقتصادی دوجانبه بود و امیدواریم این دیدارها که اثرات قابل توجهی برای اهداف ما دارد و الان برای تداوم آن، هیأت تجاری را در کازان حاضر کرده است، در آینده هم تکرار شود و هر دو کشور به اهداف تعیین شده در آینده نزدیک نائل شوند.
فضا برای توسعه تجارت تاتارستان و ایران مطلوب است
در ادامه نشست، آگیف، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت تاتارستان با اظهار امیدواری نسبت به این که برگزاری این جلسه برای توسعه روابط تجاری دو کشور کارگشا باشد، اظهار داشت: حضور پرتعداد فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران و تاتارستان در این جلسه، برای همکاریهای بعدی ما بسیار پرارزش خواهد بود و استمرار آن می تواند به تحقق هدف توسعه تجارت کمک نماید.
او ضمن اشاره به این که حاضران نشست برای برگزاری نشست های رودررو آماده شده اند، اضافه کرد: ایران و جمهوری تاتارستان ظرفیت ها و نیازهای متنوعی دارند و با تمرکز بر این مباحث، فضا برای توسعه تجارت دوجانبه مطلوب است.
رشد همکاریهای تجاری ایران و روسیه بی سابقه است
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع فدراسیون روسیه در ادامه این نشست، ضمن خوشامدگویی به هیأت ایرانی، اظهار داشت: من قبلاً با آقای شافعی در رابطه با توسعه مبادلات تجاری بحث و گفت‎وگو داشته ام و با نظر او موافق هستم که رفت و برگشت هیأت های تجاری در ماه های اخیر و نشست امروز به تقویت همکاری ها کمک می نماید.
سرگئی کاترین، افزود: افزایش رفت و آمد و دیدار تجار ایران و روسیه، همگی به این مسئله را تأیید می کند که در تجارت ایران و روسیه همکاریهای خوبی صورت گرفته و کارهایی که دو کشور انجام می دهند در تجارت بی سابقه بوده است.
او ضمن اشاره به سفر هیأت روسی به ایران در سال گذشته، اظهار داشت: در ملاقات قبلی، ما یک هیأت بیشتر از ۱۰۰ نفر را به ایران اعزام کردیم و امروز آن ملاقاتی که با آن سفر شروع شده بود، با حضور هیأت ایرانی در کازان پاسخ داده شده است.
کاترین افزود: ما با همکاران تجاری خود در فدراسیون روسیه و با هماهنگی رئیس اتاق ایران این نشست ها را برنامه ریزی کرده ایم و امیدواریم نتایجی که امروز می بینیم بیشتر از پیش ادامه پیدا کند.
او در انتها اظهار نمود: ما تلاش همه تجار ایرانی را که به بازار خود در روسیه توجه می کنند و برای ادامه تجارت بین دو کشور مصمم هستند، ارج می نهیم و برای آنها امکانات خوبی فراهم می نماییم.

1402/02/31
11:48:15
0.0 / 5
326
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار