یك مقام صنفی اعلام كرد:

عدم اجرای دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاك

عدم اجرای دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاك به گزارش آچار عضو انجمن نساجی با اشاره به اینكه دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاك كه از جانب وزارت صنعت ابلاغ گردیده، اجرایی نشده است، اظهار داشت: حجم بازار پوشاك ایران به ۱۴ میلیارد دلار می رسد.


به گزارش آچار به نقل از مهر، مجید افتخاری در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار داشت: شرایط كنونی پوشاك كشور بسیار حساس است و خیلی از واحدهای این صنعت، به سمت نابودی پیش رفته یا با هجمه سنگین برندهای خارجی متقلب و متخلف در بازار مواجه هستند؛ به نحوی كه افرادی كه مجوز لازم را از دولت ندارند، به صورت غیرقانونی اقدام به فروش پوشاك می كنند. عضو انجمن صنایع نساجی ایران اضافه كرد: در كنار این مزون های خانگی غیرقانونی هم فعالیت دارند كه به صورت بدون مجوز، در گوشه و كنار شهر فعالیت خویش را شروع كرده اند و بدون اینكه حقوق كسب و كار را پرداخت كنند، با موانع صنعتی هم روبرو نیستند و تنها اقدام به فروش گسترده پوشاك وارداتی می كنند. وی خاطرنشان كرد: در این میان برخوردهای لازم با توزیع كنندگان پوشاك قاچاق هم صورت نمی گیرد و ازاین رو فرارهای مالیاتی و برندهای تقلبی كار را برای تولیدكنندگان واقعی سخت كرده است؛ این در شرایطی است كه اكنون با شرایط بد شغلی در بازار مواجه هستیم و ركود هم كسب و كار را در بر گرفته است. افتخاری ادامه داد: دستورالعملی در حمایت از تولید و نظام توزیع كشور در حوزه پوشاك به منظور ساماندهی این صنعت ابلاغ گردیده اما اجرایی نشده است. در این میان باآنكه از دولت توقع برخورد داریم، اما اصناف باید كار اصلی را انجام دهند و از آنها این انتظار وجود دارد كه دستورالعمل مذكور را اجرایی نمایند. وی با اشاره به اینكه اتحادیه های صنفی باید مانند چتر حمایتی برای تولیدكنندگان عمل كنند؛ تصریح كرد: متاسفانه اغلب این اتحادیه ها از تشكل های زیر مجموعه و تولیدكنندگان حوزه تخصصی خود حمایتی به عمل نمی آورند و بر این اساس باید روش های سنتی و دیدگاهها را در این حوزه اصلاح كرد.
مجید افتخاری نیا با اشاره به اینكه امروز صنعت نساجی كشور به سمت نابودی می رود، تصریح كرد: ورود برندهای متخلف كه هیچ گونه مجوزی برای فعالیت در بازار ندارند به همراه مزون های خانگی غیر قانونی و بدون جواز فضای كسب و كار را از تولیدكنندگان پوشاك گرفته است.
وی با اشاره به اینكه اكنون، ركود بر حجم مشكلات واحدهای تولیدی افزوده است، تصریح كرد: برندهای متخلف به راحتی در غفلت مسئولان فعالیت می نمایند و اتحادیه پوشاك هم در این رابطه سكوت كرده است و حتی مجوزهایی را هم به واردكنندگان فاقد نمایندگی رسمی ارائه داده است، این در شرایطی است كه تخلف های بسیاری هم برای انتخاب هیات مدیره این اتحادیه ها هم مطرح است ولی ناظران به آن بی توجه هستند.
افتخاری حجم قاچاق در صنعت پوشاك را بیش از پنج میلیارد دلار عنوان و با اشاره به اینكه اتحادیه پوشاك نباید حامی واردكنندگان باشد، اظهار داشت: خیلی از قراردادهای خارجی كه در این حوزه دنبال می گردد هم، به دنبال فتح بازار ایران هستند و قصد سرمایه گذاری مشترك در كار نیست، این در شرایطی است كه برخی برندهای خارجی با فعالیت گسترده خود در بازار، سرنوشت ارج را برای صنعت پوشاك ایران رقم می زنند.
عضو انجمن صنایع پوشاك ایران با اشاره به اینكه تنها هفده برند خارجی دارای مجوز فعالیت از وزارت صنعت، هم اكنون به صورت قانونی مشغول به كار هستند، اظهار داشت: از این واحدها تعهد گرفته شد كه ۲۰ درصد محصول وارداتی را در ایران تولید و ۵۰ درصد را هم صادر كنند، این در شرایطی است كه هم اكنون ۲۵ تا ۳۰ درصد ظرفیت كارخانجات نساجی فعال است و به نظر می رسد می توانند همكاری خوبی با برندهای خارجی داشته باشند.
افتخاری اظهار داشت: حجم بازار پوشاك ایران ۱۴ میلیارد دلار است كه ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به محصولات ایرانی و مابقی به محصولات خارجی تعلق دارد.
 

1396/09/17
21:37:46
5.0 / 5
6096
تگهای خبر: بازار , تولید , صنعت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار