گمرك ابلاغ كرد؛

ممنوعیت ترخیص خودروها با عمر بالای یكسال

ممنوعیت ترخیص خودروها با عمر بالای یكسال به گزارش آچار گمرك ایران با ابلاغ ضوابط جدید واردات خودرو به گمركات كشور، اعلام نمود: ترخیص خودروهای با سال ساخت بالاتر از یكسال، ممنوع می باشد.



به گزارش آچار به نقل از مهر، مركز واردات گمرك ایران در بخشنامه ای ضوابط جدید واردات خودرو و تغییرات حقوق ورودی واردات خودرو را جهت اجرا به گمركات سراسر كشور ابلاغ نمود. در این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه های ردیف ۶ و ۴۴ سال ۹۱، ردیف ۵۷ سال ۹۳، ردیف ۴۱۶ سال ۹۵ و ردیف ۲۳۰ سالجاری، به پیوست تصویر نامه شماره ۹۶/۱۱۰۸۸۷۶ مورخ ۹۶/۱۰/۱۰ مدیر كل محترم دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، منضم به تصویب نامه شماره ۱۲۵۵۷۳/ تا ۵۴۸۰۳ ه مورخ ۹۶/۱۰/۹ هیئت محترم وزیران در مورد اضافه شدن مواد ۱۳ الی ۱۷ به آئین نامه اجرایی ضوابط فنی واردات خودرو و هم تعیین درصد حقوق ورودی خودرو بر مبنای حجم موتور و ارزشی خودرو طبق جداول الف وب منضم به مصوبه فوق الاشاره جهت اطلاع و اقدام لازم با رعایت كامل مقررات ابلاغ می گردد.
۱- ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از ۴۰۰۰۰ دلار سی اند اف و همینطور با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی طبق تبصره های ۲ و ۳ ماده ۱۳ مصوبه مذكور ممنوع است.
۲- پیرو بخشنامه شماره ۴۱۶/۷۳/۲۴۰۲۵۰/۹۵/۲۴۴۹۴۷ مورخ ۹۵/۱۲/۲۳ و مفاد مصوبه شماره ۱۶۰۲۵۳/ت ۵۳۵۴۸ ه. مورخ ۹۵/۴/۱۶ با عنایت به اینكه طبق ماده ۷ اصلاحی آیین نامه ضوابط فنی خودرو، ثبت سفارش و واردات خودروهایی كه از سال ساخت آنها یك سال قبل باشد ممنوع است، بنابراین خودروهای با سال ساخت ۲۰۱۶ در صورتی قابل ترخیص می باشد كه ضمن رعایت ضوابط فنی خودرو و ضوابط اعلامی این آیین نامه، صدور ثبت سفارش و ورود خودرو به كشور ( در مهلت اعتبار ثبت سفارش ) تا تاریخ ۹۶/۱۰/۱۰ صورت گرفته باشد.
۳- پیرو بخشنامه شماره ۲۳۰/۹۶/۹۶۵۱۷۵ مورخ ۹۶/۹/۸ امكان ترخیص خودروی سواری از محل ثبت سفارش های صادره و تمدید شده از تاریخ ۹۶/۴/۲۸لغایت ۹۶/۹/۹ كماكان وجود نداشته و در صورت اظهار، ضمن خودداری از ترخیص، مراتب را به این مركز اعلام نمایند.
۴- با عنایت به ماده ۱۷ مصوبه ابلاغی، واردات خودروهای فاقد ضوابط فنی، با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی و ارزش بالاتر از ۴۰۰۰۰ دلار جهت شماره گذاری در مناطق آزاد ممنوع می باشد.
۵- با عنایت به اعلام ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی و بالاتر از ارزش ۴۰۰۰۰ دلار در مصوبه ابلاغی و همینطور خودروهای مورد نظر در بند ۲ نامه، در صورت متروكه شدن آن بر اساسی مفاد ماده ۳۵ قانون امور گمركی اقدام گردد.
۶- با عنایت به مفاد نامه های شماره ۶۰/۲۱۷۸۴۹ مورخ ۹۶/۱۰/۲ وزیر صنعت، معدن و تجارت و شماره ۲۲۱۲۶۷ مورخ ۹۶/۱۰/۶ وزیر امور اقتصادی و دارایی ترخیص كلیه خودروهای ثبت سفارش شده، منوط به پرداخت حقوق ورودی بر مبنای ماخذ های مصوبه ابلاغی مورد اشاره بوده و ترخیص خودروهای دارای قبض انبار تا تاریخ ۹۶/۶/۲۱ علاوه بر پرداخت بر مبنای ماخذ های مصوبه ابلاغی منوط به عرضه تعهد رسمی ( محضری) در خصوص منظور نمودن مبلغ پرداختی (مبلغ اضافه شده بر مبنای ماخذ های جدید مصوبه موصوف) بعنوان ما به التفاوت به میزان جدول مندرج در نامه های مورد اشاره بعد از ابلاغ مصوبه مربوطه (مصوبه شورای اقتصاد) خواهد بود. ضمناً بر همین مبنا هر گونه ترخیص خودروی سواری با استفاده از تسهیلات مقرر در ماده ۱۱ آیین نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات و تبصره یك ماده شش قانون امور گمركی در هر مورد منوط به بررسی و اعلام نظر این مركز است.
 

1396/10/17
15:48:10
5.0 / 5
5874
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار