سهم ایران در بازار سنگ آهن چین از نصف هم كمتر شد!

سهم ایران در بازار سنگ آهن چین از نصف هم كمتر شد! آچار: با وجود اینكه تا سال های پیش ایران سهم مناسبی از صادرات سنگ آهن به چین را به خود اختصاص داده بود، اكنون این سهم كمتر از نصف شده است كه البته می توان گفت سیاست های محدود كننده صادرات سنگ آهن ایران در این رابطه بی اثر نبوده است.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، بررسی بازارهای جهانی نشان داده است كه اكنون رقابت برای به دست آوردن سهم بیشتر در بازار سنگ آهن چین، بعنوان بزرگترین تولیدكننده و مصرف كننده این محصول در جهان افزایش پیدا كرده و كشورهای قدرتمندی مانند استرالیا، برزیل، آفریقای جنوبی، هند، كانادا و اوكراین در حال رقابت برای توسعه سهم خود در این بازار هستند. با این وجود اكنون ایران هفتمین كشور تامین كننده سنگ آهن چین به شما ر می رود. در حالیكه بر مبنای آمار رسمی تا سال ۲۰۱۳ مقدار صادرات سنگ آهن ایران به چین مقدار قابل توجهی بوده و عملا ایران حدود ۲. ۳ تا ۲. ۵ درصد از كل واردات سنگ آهن این كشور را تامین می كرده است.

با وجود اینكه اكنون وضعیت قیمت گذاری در بازارهای جهانی به گونه ای شده كه ایران مجبور به تبعیت از قیمت های جهانی است. اما تا سال ۲۰۱۳ قیمت های جهانی از صادرات سنگ آهن ایران حمایت های لازم را انجام می داد و ایران توان صادراتی خوبی به دست آورده بود.

طی سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی به دنبال افت شدید قیمت های جهانی محصولات معدنی، به خصوص افت ۷۰ درصدی قیمت سنگ آهن، خیلی از معادن بخش خصوصی به تعطیلی كشیده شدند و این امر باعث كاهش صادرات هم شد كه در نهایت مجموع این عوامل سهم ایران در بازار صادرات سنگ آهن به چین را كاهش داد.

اكنون آمار نشان داده است كه سهم ایران از كل بازار سنگ آهن چین به حدود یك درصد رسیده كه به صورت مشخص ایران سهم خویش را در بازار چین به صورت قابل توجهی از دست داده است و كشورهایی كه پیش از این در بازار بزرگ چین مدعی بودند بیشتر سنگ آهن آن كشور را تامین می كنند.

البته باید اظهار داشت كه در این بین سیاست هایی كه در جهت تكمیل زنجیره فولاد و اولویت مصرف داخلی سنگ آهن به كار گرفته شد و سیاست وضع عوارض صادراتی برای موادی مانند سنگ آهن كه وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را ماده خام می داند، در فرآیند كاهش صادرات این محصول و احیانا كاهش سهم ایران از بازار سنگ آهن چین، بی تاثیر نبوده است. این در شرایطی است كه اغلب فعالان اقتصادی معتقدند كه نباید بازارهای صادراتی را از دست داد و فرصت ارزآوری كشور را نادیده گرفت.
1396/10/23
22:34:49
5.0 / 5
5767
تگهای خبر: بازار , سنگ , سنگ آهن , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار