با امضای یك تفاهم نامه كلید خورد؛

چین در منطقه آزاد چابهار پارك پتروشیمی راه اندازی می نماید

چین در منطقه آزاد چابهار پارك پتروشیمی راه اندازی می نماید آچار: تفاهم نامه احداث پارك پتروشیمی در چابهار، امروز (چهارشنبه) میان سازمان منطقه آزاد چابهار، فدراسیون صنعت شیمی و پتروشیمی چین و مجتمع پتروشیمی نگین مكران به امضا رسید.


به گزارش بازرگانی مهر به نقل از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، مرتضی بانك دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در آیین امضای این تفاهم نامه همكاری در تهران، چابهار را نقطه پیوند همكاری ایران و چین در حوزه پتروشیمی دانست و اضافه كرد: پیوند روابط اقتصادی ایران و چین در چابهار می تواند به روابط دوجانبه بلندمدت و استراتژیك كمك نماید. وی برنامه های دولت ایران برای توسعه چابهار را استراتژیك و همه جانبه دانست و اضافه كرد: توسعه چابهار یكی از مهمترین طرح های دولت در جهت توسعه سواحل مكران است. بانك خاطرنشان كرد: دولت چین در حوزه اقتصادی سیاست های دقیقی دارد و دولت ایران از طرح های بلندمدت چین برای توسعه اقتصادی و حضور در اقتصاد جهانی حمایت می كند. مشاور رئیس جمهوری با اشاره به اینكه دولت ایران مصمم است خط آهن چابهار و زاهدان به سرعت تقویت و اجرا شود، اضافه كرد: این خط آهن در توسعه مبادلات تجاری چابهار بسیار موثر است و توسعه فعالیت های ریلی و جاده ای از برنامه های جدی دولت می باشد. وی اضافه كرد: وزارت نفت و شركت ملی پتروشیمی برای چابهار برنامه های خوبی درنظر گرفته اند و چند روز پیش هم توافق احداث خط لوله گاز بین شركت نفت و شركت پتروشیمی نگین مكران چابهار قطعی شد تا این خط لوله به ساخت مجتمع پتروشیمی نگین مكران سرعت ببخشد. دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به توسعه بندر چابهار كه سال قبل با حضور رییس جمهوری افتتاح شد، اظهار داشت: اجرای فرودگاه مستقل چابهار همچون سیاست های زیربنایی است كه با جدیت در چابهار دنبال می گردد و ظرفیت های منطقه را افزایش خواهد داد. وی اضافه كرد: شركت های چینی كه در چابهار در حوزه پتروشیمی سرمایه گزاری نموده اند، در انتقال تكنولوژی و توسعه فعالیت های پتروشیمی در ایران نقش مهمی ایفا می كنند.
بانك با تاكید بر اینكه چابهار می تواند نقطه مركزی، محرك و پایلوت همكاری های مشترك ایران و چین باشد، اضافه كرد: گزارش این همكاری و تفاهم نامه به رئیس جمهوری ارائه می گردد و اطمینان دارم كه وی از این برنامه حمایت جدی خواهند كرد. در این مراسم تفاهم نامه همكاری سازمان منطقه آزاد چابهار، شركت جی جی سی چین و مجتمع پتروشیمی نگین مكران؛ تحت نظارت فدراسیون صنعت شیمی و پتروشیمی چین و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با هدف احداث پارك پتروشیمی به امضا رسید. رئیس هیات مدیره فدراسیون صنعت نفت و پتروشیمی چین (CPCIF) در صدر هیاتی ۳۲ نفره طی روزهای گذشته از منطقه آزاد چابهار بازدید كرده و با ظرفیت های آن برای سرمایه گذاری آشنا شدند. چین بزرگترین شریك تجاری ایران به حساب می آید و علاوه بر نفت، عمده كالاهای غیرنفتی ایران اعم از پتروشیمی و مواد معدنی هم به مقصد بنادر این كشور بارگیری می گردد.

1397/02/05
19:20:23
5.0 / 5
5816
تگهای خبر: اقتصاد , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار