آل اسحاق در گفتگو با مهر؛

۶ مزیت سامانه نیما، نظام ارزی كشور شفاف شد

۶ مزیت سامانه نیما، نظام ارزی كشور شفاف شد آچار: وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به مزیت های نظام یكپارچه معاملات ارزی اظهار داشت: عدم اطلاع از میزان ارز ورودی و خروجی كشور با بهره برداری از سامانه نیما برطرف شد.یحیی آل اسحاق در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه دوران التهابات ارزی بر بخش های اقتصادی و اجتماعی كشور تاثیر داشت كه هدف آن، سلب اعتماد مردم نسبت به نظام بانكی كشور بود، اظهار داشت: دولت برای مدیریت این نوسان، با اتخاذ سیاست ارزی همچون یكسان سازی نرخ ارز و هم استقرار سامانه نیما، این التهابات را مدیریت كند.
وزیر اسبق بازرگانی اضافه كرد: برای پایداری شرایط فعلی باید ساز و كار عرضه و تقاضا در بازار ارز شفاف شود تا در نهایت به یك قیمت تعادلی كه به نفع همه بازیگران بازار ارز است، دست پیدا نماییم.
سامانه نیما كمك شایانی به شفافیت ارزی كشور كرد
آل اسحاق با اشاره به اینكه یكی از اشكالات ارزی تا پیش از استقرار سامانه نیما، «عدم اطلاع از میزان ارز ورودی و خروجی كشور» بود، اظهار داشت: بعد از بهره برداری از نظام یكپارچه معاملات ارزی، این معضل برطرف شد و می توان به جرات ادعا نمود كه سامانه نیما كمك شایانی به شفافیت ارزی كشور كرد.
وزیر اسبق بازرگانی دو مورد دیگر از معضلات نظام ارزی كشور پیش از استقرار سامانه نیما را عدم شفافیت محل ارز مصرفی برای واردات و هم عدم شفافیت فروش ارز حاصل از صادرات دانست و تصریح كرد: تامین مالی ۱۰ میلیارد دلاری قاچاق، میلیاردها دلار ارز مداخله ای و ۳۰ میلیارد دلار فرار سرمایه همچون مصارف ارزی غیر اقتصادی كشور پیش از استقرار سامانه نیما بوده است.
مشكل تامین ارزی نداریم
وزیر سابق بازرگانی در ادامه اظهار داشت: مجموع نیازهای ارزی كشور برای واردات كالاهای اساسی حدود ۵۰ میلیارد دلار و نیازهای دانشجویی، سفر و بیماری هم بین ۱۵ تا ۲۰میلیارد دلار است.
وی در ادامه با اشاره به اینكه مجموع این دو عدد به ۷۰ میلیارددلار میرسد كه مجموع نیازهای ارزی كشور را شامل می شود، اظهار داشت: این در حالیست كه صندوق بین المللی پول و دیگر منابع بین المللی ذخایر ارزی ایران در سالجاری را ۱۰۹ میلیارددلار پیش بینی كرده اند.
آل اسحاق ادامه داد: سالانه حداقل بین ۶۰ الی ۷۰میلیارد دلار درآمد نفتی وجود دارد و درآمد صادرات غیرنفتی هم بیش از ۴۰میلیارد دلار است. در واقع در سال۹۷، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی در كشور برآورد می گردد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ذخایر ارزی بانك مركزی تصریح كرد: بانك مركزی در سالجاری حدود ۲۰۰ میلیارد دلار ارز در اختیار دارد، در صورتی كه كل نیاز واقعی كشور ۷۰میلیارد دلار است.
وی ادامه داد: ازاین رو از نظر تامین ارز كشور مشكلی وجود ندارد درحالیكه معضل اصلی را باید در مدیریت نظام ارزی كشور جستجو كرد.
آل اسحاق با اشاره به افزایش نرخ ارز به دنبال سوداگری دلالان بازار ارز اظهار داشت: این مشكلات باعث شد تا بانك مركزی در سوم اردیبهشت ماه، از سامانه نیما یا همان نظام یكپارچه معاملات ارزی رونمایی كند تا بتواند به صورت لحظه ای بازار را مدیریت كرده و امكان فعالیت شفاف را برای متقاضیان فراهم آورد.
رویای ناتمام دلالان بازار سیاه
وی عنوان كرد: با عنایت به التهاب هفته های گذشته بازار ارز، تصور عده ای كه خارج از نیازهای واقعی تامین ارز می كردند این بود كه با افزایش نرخ ارز به سرعت صاحب میلیاردها دلار سرمایه می شوند اما پس از مدیریت خوب دولت در بازار ارز این افراد هم به اهداف خود دست پیدا نكردند و در واقع «بازار ثانویه ای كه در مورد ارز شكل گرفته بود، از بین رفت. پیشنهاد می گردد دولت برای تامین نوع سوم تقاضای ارز شرایط ویژه ای را در سیستم جدید ارزی بوجود آورد.
آل اسحاق با اشاره به اینكه صادركنندگان باید ارز حاصل از صادرات خویش را در سامانه نیما به ثبت برسانند و با نرخ ۴۲۰۰ تومان آن را بفروشند، اظهار داشت: این در شرایطی است كه فروش ارز با چنین نرخی ممكن است برای صادركنندگان به صرفه نباشد و آنها را متضرر كند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح كرد: همینطور با عنایت به تقاضاهای زیاد و اولویت های تخصیص ارز برای كالاهای مهم تر، ممكن است برخی واردكنندگان نتوانند ارز مورد نیاز كالاهای وارداتی خویش را به موقع تامین كنند.
رئیس اتاق مشترك ایران و عراق تصریح كرد: ازاین رو پیشنهاد می گردد تا در سامانه ارزی نیما، ضمن ثبت اطلاعات كالاهای صادراتی و وارداتی و ارز حاصل از صادرات و ارز مورد نیاز برای واردات شرایطی فراهم گردد تا صادركنندگان و واردكنندگان ارز را با نرخ توافقی با یكدیگر مبادله كنند.
وی با اشاره به بخشنامه ارزی معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: در این بخشنامه آمده است هر فردی كه كالاهای صادراتی دارد، می تواند ارز آن را برای واردات هم تخصیص دهد اما باید تمامی مراحل در سامانه ارزی نیما به ثبت برسد.
آل اسحاق، اظهار داشت: علت اینكه بازار نسبت به خروج آمریكا از برجام واكنش منفی نشان داد، جنگ روانی بوجود آمده توسط آمریكایی ها بود چراكه تصور داشتند با این كار در بازار ایران اختلال تولید خواهد شد اما این مورد به خوبی مدیریت شد. اگر دولت نقصها سامانه نیما را اصلاح كند، حتماً در مدیریت بازار ارز موفق خواهند شد؛ چراكه منابع ارزی كافی در كشور وجود دارد.

1397/03/07
13:08:29
5.0 / 5
5071
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار