آب را به لانه سودجویان بیاندازید

آب را به لانه سودجویان بیاندازید آچار: یادداشت / علیرضا شكركار - كارشناس اقتصادی


این روزها خبرهایی از تلاطم در بازار می رسد و مردم را نگران می كند. هر چند این تلاطم غیرعادی و ناشی از عوامل بیرونی و داخلی متعددی است اما تلاش و تدبیر برخی دولتمردان برای آرامش بازار و تولید تعادل و استیفای حقوق مردم مشهود است.
انتشار فهرست شركت های وارد كننده گوشی موبایل و مقدار ارز تخصیص یافته به هر یك از آنها از جانب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و حضور مستقیم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بازار موبایل نشان داد كه این وزیر جوان به تشكیل جلسات و پیگیری مبحث از طریق دور بسنده نكرد و ترجیح داد با حضور در بین مردم و كسبه بازار موبایل شرایط را از نزدیك بررسی كند. همین برخورد منطقی باعث بازگشت آرامش به بازار موبایل شد و مراجع نظارتی به حركت درآمدند تا بر مبنای راهكارهای اعلامی از جانب وزارت ارتباطات برای پیگیری حقوق مردم اقدام نمایند.
با اینكه این حركت منطقی وزیر جوان كابینه با استقبال عمومی مردم مواجه گردید اما عده ای كه هدفی جز تضعیف دولت و تخریب كابینه ندارند و بخصوص حضور وزیر جوان و موفقی چون آذری جهرمی را برنمی تابند زبان به تقبیح و تخریب گشودند و عملكرد او را پوپولیستی دانستند.
در پاسخ به این منتقدان مغرض باید اظهار داشت:
_ اگر رییس جمهور قبلی یا یكی از كاندیداهای این دوره كه سالها دم از افشاگری و بگم بگم زدند، میان مردم می رفتند حتما به زعم شما اقدامی انقلابی بود و آنها را رئیس جمهور یا شهردار مردمی می نامیدید، ولی اكنون كه وزیر كابینه به دور از نگاه خبرنگاران و دوربین، میان مردم می رود و حرف دلشان را می شنود، اقدام پوپولیستی انجام داده است!
اگر كلاهمان را قاضی نماییم می بینیم این منتقدان مغرض هر حركتی را با خط كش منفعت های جناحی می نگرند، نه منفعت مردم و همگرایی در همه اركان نظام.
_ همواره در سایه نظارتهای موازی و چندلایه همین دستگاههای نظارتی، بابك زنجانی ها و مه آفریدها و بسیاری دیگر كه می شناسیم و با آنها برخورد نشده، رشد و نمو یافتند. به یقین ثابت شده كه نظارت امنیتی بر اقتصاد در بهترین شرایط كارساز نیست هرچند بسیاری اوقات خودش فسادانگیز است.
_ و سوم آنكه عمری به شیوه مورد اقبال شما و دوستانتان و تقسیم بندی برخورد با مفاسد با نگاه خودی و غیرخودی عمل شد و نتیجه ای حاصل نشد. روزی هم شیوه نظارت افكار عمومی بر اقتصاد را بپذیریم.
_ چهارم اینكه دولت باید هم شفاف سازی كند و هم پیگیری؛ دانستن و دسترسی به اطلاعات حق مردم است و دولت وطیفه دارد با شفاف سازی فهرست ارز بگیران ۴۲۰۰ تومانی را منتشر كند و آب را به لانه سودجویان بیاندازد و دستگاه های نطارتی هم باید در كوتاهترین نسبت به پیگیری و احقاق حقوق مردم اقدام نمایند.
كسانی كه منافع جناحی خویش را خواسته یا ناخواسته بر منافع مردم ترجیح می دهند و شیپور را از سر گشادش می دمند بدانند كه مردم حقیقت را از دروغ و حركات نمایشی و پوپولیستی را از همراهی صادقانه و دلسوزانه تشخیص می دهند.1397/04/07
13:13:56
5.0 / 5
5794
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار