وزیر صنعت، معدن و تجارت:

راه عبورازشرایط سخت اقتصادی، كردستان عضو كلوپ تولیدكنندگان فولادشد

راه عبورازشرایط سخت اقتصادی، كردستان عضو كلوپ تولیدكنندگان فولادشد آچار: سنندج- وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه از شرایط سخت اقتصادی كشور عبور خواهیم كرد، اظهار داشت: مردم نباید از تكان های احتمالی اقتصادی صدمه ببینند.به گزارش آچار به نقل از مهر، محمد شریعتمداری شامگاه پنج شنبه در جلسه كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید كردستان كه در سالن شهدای دولت استانداری تشكیل شد، اظهار داشت: سبك كارگروه این است كه موانع تولید در آن مطرح تا در جهت مشكلات پیش رو واحدهای تولیدی تلاش و اقدام گردد.
وی با اشاره به اینكه سال ۹۲ دولت تدبیر و امید روی كارآمد، عنوان كرد: اگر به آن تاریخ برگردیم در آن دوره بیشتر حرف هایی كه زده می شد مربوط به نبود ثبات در بازار و احساس عدم قطعیت درادامه مسیر بود و اینكه همه فكر می كردند كشور به سمت بحران حركت می كند.
وی افزود: در چنین شرایطی مردم پای صندوق های رای آمدند و رای دادند در استان كردستان بیش از ۶۰ درصد مردم در انتخابات شركت كردند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: كار حكیمانه ای رهبران جوامع اقلیت ما انجام دادند كه نشان از درك صحیح آنها از موقعیت كشور بود و بخوبی جامعه را به سمت مشاركت هدایت كردند.
شریعتمداری با اشاره به اینكه مسئول ستاد دكتر روحانی بوده است، عنوان كرد: خویش را بدهكار ملت می دانم و این بی صفتی است كه نقش و اثرمردم بخصوص كردستانی ها را در انتخابات فراموش نماییم.
وی افزود: اگر نتوانیم كار بزرگی هم برای كردستان به هر دلیلی و با وجود محدودیت هایی، انجام دهیم حداقل انصاف ایجاب می كند در مقابل مردمی كه باسختی ها زندگی كردند و در سال ۹۲ تمام قد ایستادند و بیش از ۸۰ درصد به روحانی رای دادند سر تعظیم فرود آوریم.
قطعیتی كه مردم تولید كردند به داد نظام جمهوری اسلامی رسید
وی یادآورشد: واقعه ای با عنوان پمپاژ عدم قطعیت در نظام جمهوری اسلامی در آن دوره بین همگان باب شده بود كه ناگهان مردم با رای خود آن را به پمپاژ قطعیت تبدیل كردند و تدبیر و تعلق جایگزین شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان كرد: تصمیم همه فعالان اقتصادی در تمامی حوزه ها اعم از واردات، صادرات، تولید وغیره تغییر نمود و این عامل سبب ثبات در بازار و كاهش نرخ تورم و ارز شد.
شریعتمداری افزود: این اتفاقات در زمانی بود كه هنوز تصمیم سیاست خارجی نگرفته بودیم و بعد از این مسائل مذاكرات شروع شد.
وی بیان كرد: علت شرایط پیش آمده ذكر شده پمپاژ قطعیت و تولید انتظارات عقلایی مثبت بود كه این نه تنها مفهموم اجتماعی و سیاسی كه صددرصد اقتصادی بود.
وی اظهارداشت: نحوه شكل گیری انتظارات عقلایی در جامعه می تواند جامعه را حتی در شرایط نامناسب اقتصادی بالا و یا در وضعیت مطلوب اقتصادی پایین بكشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه قطعیت كه مردم تولید كردند به داد نظام جمهوری اسلامی رسید، اظهار داشت: با مذاكرات سیاسی هم به دنیا ثابت شد كه ایران اهل مذاكره است.
شریعتمداری اضافه كرد: این مسیرمثبت ادامه داشت تا زمانی كه یكی از قدرت های بزرگ پس از روی كارآمدن عنوان نمود این تفاهم بین المللی را قبول ندارم این مذاكرات را رد كرد.
وی با اشاره به اینكه نباید به هیچ وجه انتظارات عقلایی را منفی نماییم، اظهار داشت: امكان دارد برای این كه كشور را محكم نماییم برای نظام ارزی قواعد جدیدی در نظر بگیریم.
از شرایط سخت اقتصادی امروز كشور عبور خواهیم كرد
وی با اشاره به اینكه بطور قطع تا مردم و فعالان اقتصادی باسامانه نیما آشنا گردند زمانی می برد، اضافه كرد: در شروع كار دولت تصمیم گرفت اعلام نماید همه هر كالایی كه می خواهند با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد كنند واین ابلاغ رسمی دولت بوده و عده ای انگار كشف جدیدی كردند نسبت به اینكه چرا فلان شخص حقیقی و یا حقوقی این میزان را دریافت كرده اعتراض كردند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود: هیچ واحدتولیدی حق ندارد كه ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت كند و محصول نهایی خویش را با احتساب ارز ۷ هزارتومانی به فروش برساند.
شریعتمداری بیان كرد: با صاحبان كالاهایی هم كه كالای خویش را در انبار به واسطه افزایش قیمت آن در ایام آینده نگهداری كنند، باید برخورد شود چراكه هیچ كسی حق چنین كاری را ندارد.
وی با اشاره به اینكه دولت بلد است چیكار كند، اظهار داشت: امكان دارد شرایط اقتصادی ما سخت شود ولی قابل عبور است و بی گمان از این شرایط سخت عبور خواهیم كرد و اصلا آن را بحران نمی دانیم.
ممانعت از خروج مواد خام معدنی از كردستان
وی با اشاره به اینكه از تاسیس كارخانه كنسانتره یك میلیون و ۱۳۰ هزار تنی در كردستان چند ماهی می گذرد، عنوان كرد: تا پیش از احداث این كارخانه تمام مواد معدنی استان به صورت خام خارج می شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت جلوگیری از خروج مواد خام معدنی را دركردستان قدم مثبتی خواند و بیان كرد: در استان هم امروز كلنگ احداث سه واحد صنعتی برزمین زده شد.
شریعتمداری با اشاره به اینكه مسائل زیست محیطی بسیار حائز اهمیت هستند، اضافه كرد: پس از اعلام نظر مثبت وزیر نیرو در ارتباط با تامین آب زنجیره فولاد دركردستان مبادرت به كلنگ زنی این سه واحد دراستان كردیم.
وی افزود: ما مسئول صنعت و تولید در كشور هستیم و باید آنرا تقویت نماییم و در جایی كه خشكسالی باشد به هیچ وجه واحدهای صنعتی كه به آب نیاز دارند را تولید نخواهیم كرد.
كردستان وارد كلوپ تولید كنندگان فولاد ایران شد
وی با اشاره به اینكه با راه اندازی این سه واحدصنعتی استان كردستان وارد كلوپ تولیدكنندگان فولاد ایران می شود، اظهارداشت: فولاد كالای استراتژیكی است كه نشان از توسعه یافتگی منطقه دارد و به دنبال خود توسعه می آورد.
شریعتمداری در ارتباط با عدم تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی استان توسط پتروشیمی كردستان، اظهار داشت: استاندار كردستان اختیارتام دارد تا پلی اتلین سبك موردنیاز واحدهای تولیدی استان را از پتروشیمی كردستان دریافت كند.
وی افزود: به هیچ وجه این واحدپتروشیمی كه ارز ۳۸۰۰ تومانی دریافت می كند حق ندارد اول صادرات را ترجیح دهد وبلكه باید ابتدا نیازمندی واحدهای استان را تامین كند.
وی با اشاره به اینكه در شرایط فعلی، طرح توسعه ای در استان كلید زدیم، اضافه كرد: در اولویت بندی ها اولویت كشور تولید برپایه نیاز اصلی یعنی اشتغال و بعد تنظیم بازار است.
دستگاه قضایی در حال رسیدگی به ثبت سفارش های غیرقانونی خودروهای خارجی است
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه گرانی پدیده طبیعی است، اظهار داشت: ممكن از قیمت محصولی تغییر یابد و از تكان های احتمالی اقتصادی مردم نباید صدمه ببینند.
وی با اشاره به اینكه در دولت قبل تصمیمی بر ممنوعیت ورود خودرو خارجی اتخاذ شد، بیان كرد: وقتی این تصمیم در ماه ۴ سال ۹۶ اعمال شد ثبت سفارش های قبل ابطال نشد و اگر ابطال می شد ممكن بود عده ای ضرر كنند.
شریعتمداری افزود: در دولت دوازدهم متوجه شدیم كه تصمیم گرفته شده امكان دارد زمینه فساد را بوجود آورده باشد بنابراین عده ای را مامور رسیدگی به این كار كردیم.
وی با اشاره به اینكه از تاریخ ممنوعیت ورود خورود خارجی تمام ثبت سفارش ها مورد بررسی قرار گرفت، عنوان كرد: از مجموع این اقدامات تعدادی از ثبت سفارش های غیرقانونی را كشف و در تاریخ دی ماه سال قبل به تعزیرات حكومتی آن را اعلام كردیم.
وی افزود: بعد به گمرك اعلام گردید كه این خودروها ترخیw نشوند و الان دستگاه قضایی به این قضیه وارد شده و در حال رسیدگی به آن است.

1397/04/30
14:40:34
5.0 / 5
5034
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار