دبیركل اتاق بازرگانی تهران: سطح مبادلات تجاری ایران و هند ۱۵ میلیارد دلار است

دبیركل اتاق بازرگانی تهران: سطح مبادلات تجاری ایران و هند ۱۵ میلیارد دلار است به گزارش آچار دبیركل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران، اعلام كرد، سطح مبادلات تجاری ایران و هند ۱۵ میلیارد دلار است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، بهمن عشقی در همایش "هند پنجره ای فراسوی تحریم ها" كه با حضور سفیر هند در ایران و تعدادی از تجار و فعالان اقتصادی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران برگزار شد، با اشاره به اینكه مدت هاست ارتباط بسیار خوبی بین ایران و هند برقرار است، اظهار نمود: ایران یكی از كشورهای قدرتمند منطقه است و هند هم قدرتی فرامنطقه ای به حساب می آید كه شاهد رشد سریع اقتصادی این كشور هستیم و جزو عناصر مهم سیاسی اقتصادی در دنیا به حساب می آید.
وی افزود: ایران و هند دو كشوری هستند كه در خیلی از زمینه ها بخصوص در مسائل سیاسی اقتصادی مكمل یكدیگر به شمار می روند و این مسئله سبب شده تا روابط ایران و هند به یكدیگر گره بخورد.
دبیركل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران با اشاره به اینكه نقش ایران در تامین انرژی كشورهایی مانند هند و چین غیرقابل انكار است، اظهار داشت: انرژی پاشنه آشیل هند و چین است و هر خطری به جریان تامین انرژی این دو كشور وارد شود برای این دو غول بزرگ اقتصادی خطرناك و مهلك خواهد بود.

عشقی در ادامه با اشاره به اینكه با توسعه بسترهای روابط اقتصادی بین دو كشور سطح روابط اقتصادی بین ایران و هند از ۱۵ میلیارد دلار فراتر رفته است، اظهار نمود: هندی ها در دوره تحریم های قبلی در كنار ایران ایستادند و در شرایط فعلی خریدار نفت ایران هستند و امیدواریم بعد از مدت ۶ ماهه تعیین شده توسط آمریكایی ها كماكان شاهد ادامه این روند باشیم. ایران در آینده كشورهایی را كه در شرایط سخت در كنارش ایستادند فراموش نخواهد كرد و هند یكی از كشورهایی است كه همواره در چنین شرایطی كنار ایران قرار گرفته است.
وی با تاكید بر اینكه تحریم ها آخر خواهند یافت و مادام العمر نخواهند بود، اظهار نمود: نگاه ایران به نقشه هند بی بدیل است. بندر چابهار نمونه ای از همكاری های مشترك بین دو كشور خواهد بود و عقیده كارشناسان اقتصادی ایران می تواند امكان ارتباط هند را به شمال و شرق اروپا فراهم آورد. مهم ترین مسیر برای اتصال هند به این نقاط جغرافیایی ایران است و مهم ترین راه برای تامین انرژی این كشور هم به حساب می آید. امیدوار هستیم با نگاهی استراتژیك آینده بهتری را برای روابط اقتصادی دو كشور فراهم نماییم و معتقد هستیم كه فضای تحریم فرصتی برای بهبود شرایط همكاری بین ایران و هند خواهد بود.



1397/09/29
19:52:16
5.0 / 5
5117
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار