من ابوی گل نرگس در ایران هستم

من ابوی گل نرگس در ایران هستم آچار: در جویبار كه شهرت جهانی آن به سبب حضور كشتی گیران قهرمان المپیك، جهان و آسیایی آن است، تولید گل نرگس رونق دارد، گلی كه این روزها بهانه ای برای دور هم بودن است و جشنواره ای كه از امروز به مدت سه روز برای آن برگزار شده است.


مازندران یكی از استان هایی است كه به سبب شرایط خاص آب و هوایی، زراعت و كشت و كار به آسانی در آن به نتیجه خواهد رسید. از كشت برنج و گندم گرفته تا مركباتی مانند پرتقال، نارنگی و كیوی.
تصور در مازندران همواره این گونه است كه كشت برنج، گندم یا مركبات می تواند درآمد بالایی برای كشاورزان داشته باشد اما در شهرستان جویبار افرادی حضور دارند كه با كشت گل نرگس، علاوه بر مشقت كمتر، منفعت بیشتری به دست می آورند.

گل نرگس پردرآمد و كم زحمت
حسین نظری كردكلائی ۵۲ سال دارد و بیشتر از ۳۵ سال است كه به كشت گل نرگس در ۵ هكتار از اراضی خود مشغول می باشد.
وی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه كشت گل نرگس در مقایسه با محصولات زراعی دیگر همچون گندم و برنج بدون دردسر و پرمنفعت است، اظهار نمود: فروش و نبود صنایع تبدیلی مهم ترین مشكل فعالیت در این زمینه است به صورتی كه مجبوریم برای فروش آن به استان های دیگر برویم.
نظری با اشاره به اینكه بیمه نبودن گل نرگس از دیگر مشكلات این بخش است، اشاره كرد: در طول ۴۵ روز برداشت گل نرگس حدود ۴۰۰ هزار شاخه به تهران ارسال می نماییم.
این تولیدكننده گل نرگس افزود: از ۲۰ آذر تا ۴۵ روز سپس آن، زمان چیدن گل نرگس است اما از خرداد تا آبان كه زمان برداشت پیاز گل نرگس شمرده می شود، پیازهای كل مازندران را خریداری نموده و به تمام كشور ارسال می كنم.

من ابوی گل نرگس در ایران هستم
اكبر متولی یكی دیگر از تولیدكنندگان گل نرگس است، وی كه ۶۰ سال سن دارد و از ۱۶ سالگی به كشت گل نرگس پرداخته، دیگر سن و سالی از او گذشته است و برخلاف میل درونی اش دیگر توان ادامه این راه را ندارد.
وی در گفت وگو با ایسنا مازندران اظهار نمود: كشت گل نرگس را از هزار مترمربع زمین آغاز كردم و تا ۱۸ هزار مترمربع رسانده ام، روزی عمده فروش گل نرگس بودم و می توانم بگویم ابوی گل نرگس ایران هستم، اما به سبب اینكه سن و سالی از من گذشته دیگر می خواهم به كارم اختتام دهم.
متولی افزود: در ۳ هزار مترمربع زمین ۳۵۰ هزار شاخه گل نرگس می چیدم كه در جهان سابقه ندارد، با كاشت گل نرگس در هر هزار متر زمین می توان از سال دوم ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان بهره برداری نمود.

زندگی ام را مدیون گل نرگس هستم
قهرمان نظری یكی دیگر از افرادی است كه در روستای كردكلای جویبار سكونت دارد، وی باز حدود 30 سال به تولید گل نرگس مشغول می باشد و سالانه 600 تا 800 هزار شاخه گل نرگس و 25 تن پیاز آنرا تولید می كند.
وی كه سپس اختتام خدمت سربازی و تشویق همسرش كاشت گل نرگس را از زمینی به مساحت هزار مترمربع و با 150 كیلوگرم پیاز این گل شروع كرد الان وسعت كارش به 5 هكتار رسیده است.
نظری در گفت وگو با ایسنا درباب بازار این گل اظهار نمود: توزیع گل نرگس اكثراً به بازار تهران و مقدار كمی در سطح استان توزیع و پیازچه این گل باز به استان هایی مانند ایلام، خوزستان و فارس ارسال میگردد.
وی با اشاره به اینكه زندگی ام را مدیون گل نرگس هستم، اشاره كرد: كاشت گل نرگس برای اولین بار كمی هزینه بردار است اما درآمد اقتصادی خوبی دارد، همین طور از لحاظ اشتغالزایی و درآمد شغل مناسبی است.
این تولیدكننده با اشاره به اینكه كاشت گل نرگس به آبیاری، كود، سم و مراقبت به خصوصی نیاز ندارد، اضافه كرد: با احداث صنایع تبدیلی در كنار تولید گل نرگس، دیگر نیازی به خام فروشی آن نیست و درآمد بیشتری به دست می آید.
نظری با اشاره به اینكه سالانه حدود 800 تا هزار نفر اشتغالزایی می كنم، اظهار داشت: بسیار خوشحالم از اینكه توانستم فعالیت كوچكی در اشتغالزایی داشته باشم.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، گل نرگس علاوه بر زیبایی و جنبه تجاری آن، خاصیت درمانی بیماری هایی همچون افسردگی، ورم جوش دارد و خشكاننده، زداینده و شستشو دهنده است.
1397/10/25
16:01:11
5.0 / 5
5947
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار