در گفتگو با مهر عنوان شد:

ایران از رتبه بندی ریسك كشوری جا ماند

ایران از رتبه بندی ریسك كشوری جا ماند آچار: معاون صندوق ضمانت صادرات ایران از برگزاری اجلاسOECD برای تغییر در رتبه ریسك اعتباری كشورها آگاهی داد و اظهار داشت: رتبه ایران الان شش است كه البته در اجلاس اخیر، درخواست بررسی وضعیت نداده ایم.آرش شهرآئینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری اجلاس OECD برای تعیین رتبه ریسك كشورها در عرصه بین المللی اظهار داشت: اول فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی، سازمان همكاری و توسعه اقتصادی(OECD)، گروه ریسك كشوری ۵ كشور را تغییر داده كه با عنایت به با اهمیت بودن سوژه به لحاظ تعیین رتبه ریسك كشوری جمهوری اسلامی ایران از طرف این سازمان، انتظار می رفت كه رتبه ریسك كشور باز در این اجلاس تعیین شود.
معاون صندوق ضمانت صادرات ایران اضافه كرد: OECD كشورها را موظف می كند تا درجه ریسك كشوری خودرا برمبنای مستنداتی كه ارائه می دهند، مشخص كند؛ چراكه برمبنای آن، هزینه بیمه و نرخ تامین مالی جذب سرمایه خارجی كشورها تعیین می شود. بر این اساس، این سازمان بین المللی سالانه سه بار، كشورها را در هفت گروه كم ریسك تا پرریسك، رتبه بندی می كند كه بر این اساس، در اجلاس اخیر رتبه ۴ كشور مصر، قزاقستان، ازبكستان و آلبانی با بهبود ریسك اعتباری مواجه گردید.
وی اشاره كرد: در این میان البته رتبه ریسك اعتباری بحرین نیز، از ۴ به ۵ تنزل یافته است؛ این در شرایطی است كه معمولا در ژانویه، كشورهای خاورمیانه از طرف OECD مورد بازنگری واقع می شود كه ایران باز می توانست كاندید برای تغییر رتبه شود؛ ولی با جو حاكم بر فضای بین المللی و تحریم ها همزمان با خروج آمریكا از برجام، فضای بهبود رتبه فراهم نبود و حتی با عنایت به اینكه در ژانویه سال ۲۰۱۸ باز رتبه ایران از ۶ به ۵ بهبود یافت، اما پس از خروج یكجانبه آمریكا در می ۲۰۱۸، باز هم در بازنگری كه در ژوئن همان سال صورت گرفت، رتبه ایران به ۶ برگردانده شد؛ بدین سبب آخرین بازنگری مربوط به ایران، در ماه ژوئن پارینه صورت گرفته است كه برمبنای آن، یك رتبه تنزل صورت گرفت.
به گفته شهرآئینی، ریسك انتقال ارز و تبدیل ذخایر ارزی، موجب شد كهOECD رتبه ایران را تنزل دهد؛ اما در بازنگری كه در سال ۲۰۱۹ صورت گرفته، مصر بهبود رتبه یافته است؛ به نحوی كه مصر همواره كشوری بود كه در گروه هفت در رتبه بندی قرار می گرفت كه از نظر بدهی خارجی، خیلی وضع بدی داشت و كشور شدیدا بدهكاری بود؛ اما حالا بدهی خارجی این كشور به ۳۰ درصد GDP آن رسیده است كه معمولا نقطه منفی، برای یك بدهكار محسوب می شود؛ ولی الان این وضعیت تحت كنترل است و رشد اقتصادی این كشور باز در این چند ساله، قابل توجه و بیشتر از ۵ درصد بوده است كه در كنار كاهش تورم، وضعیت مناسبی را برای مصر رقم زده است.
وی گفت: در سال ۲۰۱۹ میلادی باز پیش بینی می شود كه روند رو به رشد در مصر ادامه یابد و جذب سرمایه باز مورد حمایت واقع شود؛ همین امر سبب شده تا این كشور بتواند اقتصاد با شرایط بهتری را تجربه كند؛ ضمن اینكه حتی موضوعات فساد مالی ناشی از شرایط بد اقتصادی باز بهبود یافته است.
معاون صندوق ضمانت صادرات ایران اشاره كرد: همین طور رتبه قزاقستان باز به سبب افزایش سطح جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی، رشد اقتصادی مناسب و كنترل تورم در سال های ۲۰۱۸ و چشم انداز ۲۰۱۹ میلادی، بهبود داشته است. از طرف دیگر، ازبكستان باز بدهی دولتی مدیریت شده و سطح ذخایر ارزی قابل توجهی را دارد كه این وضعیت در مقایسه با منطقه، مناسب بوده و رتبه ریسك این كشور را كاهش داده است. بدین سبب انتظار می رود در اقتصادهای منطقه سی آی اس نیز، بالاترین رشد را داشته باشد.
وی گفت: آلبانی باز با بهبود رتبه از ۶ به ۵ روبه رو شده كه به خاطر رشد اقتصادی و كنترل تورم است؛ ضمن اینكه ارز خارجی و واحد پول این كشور باز در مقابل یورو باثبات بوده و الان در حال طی مراحل عضویت برای اتحادیه اروپا است كه وضعیت بهتری را رقم زده است.
شهرآئینی اظهار داشت: OECD معمولا سه بار در سال نشست دارد كه نشست اول در فوریه و ژانویه است و نشست دوم، در ژوئن و جولای و نشست بعدی آن باز در اكتبر و نوامبر است؛ اما بنظر می رسد تا وقتی كه سایه تحریم ها روی ایران باشد، انتظار بهبود ریسك را نمی توان داشت؛ به خصوص اینكه از تابستان امسال، اقتصاد ایران در ركود فرو رفته و با عنایت به افزایش تورم، شاخص های مناسبی برای اقتصاد ایران رقم نمی خورد؛ پس عوامل كمّی اقتصاد كلان شامل رشد اقتصادی، تورم و شاخص های بدهی خارجی، عموما جذب سرمایه گذار خارجی را كند می كند و بدین سبب فضا مثبت نیست.
وی گفت: وقتی رتبه یك كشور، یك پله كاسته می شود بطور قطع، هزینه آن كشور باز به لحاظ جذب سرمایه خارجی، یك دهم كاهش خواهد یافت و بدین سبب اگر كشوری گروه هفت است، هزینه بیشتری نسبت به كشوری دارد كه در رتبه شش قرار گرفته است.

1397/11/24
15:49:01
5.0 / 5
5579
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بیمه , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار