ترخیص لوازم خانگی بوش داد تولیدكنندگان را درآورد!

ترخیص لوازم خانگی بوش داد تولیدكنندگان را درآورد! سخنگوی انجمن تولیدكنندگان لوازم خانگی ضمن اعتراض به بانك مركزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) كه به مجوز واردات لوازم خانگی شركت بوش اعتراض نكردند، اظهار داشت: با وجود اینكه ماه ها طول كشیده تا به مواد اولیه و قطعات لوازم خانگی ارز تخصیص داده شود و همه تولید كنندگان از عدم تخصیص و تأخیر در تخصیص ارز گله مند هستند، 420 كانتینر لوازم خانگی خارجی در آستانه ترخیص است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، گزارش ها از این حکایت دارد که ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی بوش در گمرک شهید رجایی موجود است که ثبت سفارش و تایید منشاء ارز شده و در آستانه ترخیص قرار دارد؛ کالاهایی که با ارز نیمایی تامین ارز شده و میلیون ها دلار برای آن اختصاص یافته است. این مساله از طرف مسئولان گمرک ایران نیز تایید شده است. این مساله در حالی مطرح می شود که لوازم خانگی جزو گروه ۴ کالایی قرار دارد و واردات این گروه کالا که عموما مصرفی و غیرضروری است باتوجه به شرایط ارزی از دو سال پیش ممنوع شده است و به هیچ عنوان امکان واردات این کالاها وجود ندارد.
طبق اعلام گمرک، این کالاها ثبت سفارش و تایید منشاء ارز شده و دیوان عدالت اداری نیز باتوجه به حقوق مکتسبه ای که برای واردکننده قائل شده، صدور رای کرده و مجوز ترخیص این کالاها صادر گردیده است. این در حالیست که امسال تولیدکنندگان داخلی بارها نسبت به تامین نشدن ارز مورد نیاز خود اعتراض داشتند؛ تا جایی که اواخر تیر ماه امسال عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از صدور بخشنامه ای از طرف بانک مرکزی آگاهی داد که طبق آن تولید کنندگان دیگر نمی توانند از ارز اشخاص یا ارز حاصل از صادرات غیر استفاده کنند و با اشاره به محدودیت تامین و تخصیص ارز به اقلام وارداتی مورد نیاز تولید در صنعت لوازم خانگی، وضعیت واحدها را بحرانی توصیف کرده و گفته بود که در صورت ادامه این شرایط احتمال دارد تولید واحدهای لوازم خانگی تا ۴۵ روز دیگر متوقف شود. البته این مشکل بعدا تا حدودی مرتفع شد.
در این رابطه حمیدرضا غزنوی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: مشاهدات میدانی نشان میدهد که فروشگاه های شرکت بوش در سطح بازار فعال می باشند و جنس آنها نیز به قول معروف جور است. گزارشهای رسیده نیز حاکی از آنست که از یک سال پیش این شرکت مجوز واردات را دریافت کرده که خلاف مصوبه هیئت وزیران در خصوص ممنوعیت کامل واردات لوازم خانگی است.
وی با اعلان اینکه معین نیست کدام جریان نفوذی در صدور این رای دخالت داشته است، اشاره کرد: ریچارد نفیو، طراح تحریم های آمریکا می گوید تحریم ها باید به شکلی عمل کند که کالاهای راهبردی به کشور هدف وارد نشود، اما واردات کالاهای لوکس تسهیل شود تا در نتیجه اختلاف طبقاتی شاهد شورش های اجتماعی باشیم و منابع ارزی کشور هدف نیز مصرف شود.
غزنوی، صدور مجوز واردات شرکت بوش را یک اقدام مقابل امنیت ملی توصیف کرد و اظهار داشت: در شرایطی این مجوز صادر شده که باتوجه به تحریم ها و محدودیت منابع باید از خروج ارز از کشور جلوگیری شود. بنظر می رسد با همکاری یک سلسله جریان به هم پیوسته این مجوز خلاف مصالح ملی صادر شده و قوه قضاییه باید به این مسئله ورود پیدا کند؛ چونکه این مصوبه ضد تولید است و هر کالای خارجی که به کسور وارد شود جای یک کالای ایرانی را می گیرد.
بگفته سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، با وجود اینکه ماه ها طول کشیده تا به مواد اولیه و قطعات لوازم خانگی ارز تخصیص داده شود و همه تولیدکنندگان از عدم تخصیص و تأخیر در تخصیص ارز گله مند هستند، ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی خارجی در آستانه ترخیص است. در این رابطه وزارت صمت و بانک مرکزی باید پاسخگو باشند که چرا به این رای اعتراض نکردند و چرا وزارت صمت آنرا ثبت و بانک مرکزی ارز آنرا تامین کرده است.
تامین بازار بوسیله کالای خارجی چهار برابر ارزبری دارد
غزنوی با اعلان اینکه صنایع داخلی لوازم خانگی تا کنون توانسته اند جای شرکت های خارجی که با تحریم ها از کشور ما خارج شدند را پر کنند، ولی حالا قسمتی از مسئولان از آنها حمایت می کنند، اظهار نمود: اگر نیاز بازار لوازم خانگی را در داخل تامین نماییم، حداقل یک چهارم ارز مورد نیاز برای واردات باید به مواد اولیه تخصیص داده شود، اما در صورت تامین بازار بوسیله کالاهای خارجی چهار برابر ارزی که صرف مواد اولیه می شود باید هزینه شود.
۵۰ درصد بازار تلویزیون در دست قاچاقچیان
سخنگوی انجمن لوازم خانگی ایران با اعلان اینکه برند بوش متعلق به کشور آلمان است، اما در ترکیه تولید و وارد ایران می شود، اشاره کرد: بسیاری از برندهای خارجی هم اکنون بوسیله قاچاق سازمان یافته در بازار وجود دارد و همین امروز ۵۰ درصد سهم بازار تلویزیون های خارجی بوسیله قاچاق تامین می شود؛ اما بنظر می رسد بخشی زیادی از کالاهای برند به صورت قانونی و رسمی به کشور وارد شده است.1399/08/29
12:47:42
5.0 / 5
559
تگهای خبر: ارز , اقلام , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار