اگر تحریم لغو شود، اقتصاد ایران به كجا می رسد؟

اگر تحریم لغو شود، اقتصاد ایران به كجا می رسد؟ به گزارش آچار اتاق بازرگانی ایران در گزارشی جدید، به بررسی نقاط ضعف و قوت اقتصاد ایران پرداخته و ریسک عملیاتی موجود در این اقتصاد را ارزیابی کرده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی، در گزارشی به وضعیت ریسک اقتصادی ایران و پیشبینی های ۱۰ ساله از وضعیت اقتصادی کشور پرداخته که تا حدودی نگاه سرمایه گذاران خارجی به اقتصاد کشور را معلوم می کند.
در این گزارش درباره ریسک اقتصادی آمده است: اقتصاد ایران بعد از اعمال تحریم های ثانویه ایالات متحده، به علت کاهش صادرات نفت و سرمایه گذاری تضعیف شده است. علاوه بر آن، همه گیری کووید-۱۹ سبب ایجاد اختلال در فعالیت ها شده است. در نتیجه ریال همچنان ضعیف و تورم همچنان بالا باقی خواهد ماند. درصورتیکه تحریم ها به تدریج لغو شود، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ معادل ۴.۳ درصد و برای سال ۲۰۲۲ معادل ۸.۲ درصد پیشبینی می شود.
محیط کسب و کار پرچالش ایران بعد از تحریم های مجدد ترامپ درکنار نتایج همه گیری کووید ۱۹ دستخوش وخامت بیشتر شده است. علاوه بر این، وابستگی شدید ایران به هیدروکربن ها، اقتصاد را در وضعیت بسیار صدمه پذیری قرار داده است. ریسک های دیگر ازجمله موانع مختلف تجاری، انحصارات و ممنوعیت های قانونی بر سر راه مشارکت خارجی در بعضی حوزه ها، قوانین سختگیرانه کار، وجود فساد و ضعف حاکمیت قانون، همینطور تسلط نهادهای دولتی بر صنایع مهمی چون بانکداری هم وجود دارد که ثبات اقتصادی را تهدید می کند. امتیاز شاخص ریسک عملیاتی ایران نمره نامناسب ۴۲.۸ از ۱۰۰ است که رتبه ۱۲ را از میان ۱۸ کشور خاورمیانه، بالاتر از کشورهای به طور عمده درگیر جنگ مانند یمن، عراق و سوریه، برای ایران تعیین کرده است.
در ادامه گزارش درباره تحلیل نقاط قوت و ضعف و چالش ها و فرصت های (سوات) اقتصادی عنوان شده: منابع عظیم نفت، گاز و منابع معدنی پرارزش در کنار بخش کشاورزی از نقاط قوت اقتصاد ایران هستند. در مقابل، تحریم های بین المللی، بخش بانکی ضعیف و ناکارآمدی محیط قانونی بعنوان چالشی برای سرمایه گذاری خارجی و حضور پررنگ دولت در اقتصاد، از نقاط ضعف اقتصاد کشور به حساب می آید. دو فرصت مهم اقتصاد هم توسعه منابع گازی و بازار بزرگ مصرفی داخلی است. در مقابل، مهم ترین تهدیدهای احتمالی هم کاهش تولید نفت و وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی است.
همینطور در تحلیل سوآت سیاسی در گزارش تاکیده شده است: نقاط قوت شامل روابط تجاری با کشورهای چین، روسیه و ترکیه و تداوم کنترل قیمت کالاهای اساسی توسط دولت از راه پراخت یارانه است که به حفظ ثبات کمک میکند. نقطه ضعف اساسی هم عدم وجود اجماع سیاست گذاری در سطح کلان است. مهم ترین فرصت ها شامل نقش آفرینی مجلس شورای اسلامی در مدیریت اقتصادی و تصمیم به ازسرگیری مذاکرات هسته ای است. در کوتاهمدت مهم ترین تهدیدهای پیش رو از یک سو شکست مذاکرات هسته ای، ادامه تحریم های قبلی و افزایش تحریمهای جدید امریکا و اروپا و از طرفی نرخ بالای بیکاری جوانان است.
در بخشی از این گزارش به چشم انداز رشد اقتصادی ایران اشاره شده است: تولید ناخالص داخلی ایران در ۱۰ سال آینده به علت ادامه تنش با ایالات متحده و به دلیل تداوم ریسک های سیاسی و موانع ساختاری متعدد، بسیار پایین تر از ظرفیت های بالقوة آن پیشبینی می شود. میانگین رشد تولید ناخالص داخلی واقعی در طول دوره ۲۹- ۲۰۲۰ حدود ۴.۳ درصد و بسیار پایین تر از میزان اوج خود در دوره قبل از اعمال تحریم ها پی بینی می شود.
منبع:

1400/01/26
11:07:05
0.0 / 5
228
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار