بررسی چالش های صنعت لبنیات

بررسی چالش های صنعت لبنیات آچار: چند نرخی بودن ارز، تصمیمات خلق الساعه به ویژه در صادرات و قیمت گذاری دستوری قسمتی از مشکلات مطرح شده از طرف تعدادی از فعالان صنعت لبنیات و دامپروری است.به گزارش آچار به نقل از ایسنا آبنار - مدیرکل دفتر تجاری داخلی وزارت جهاد کشاورزی - در پنل تخصصی دومین همایش صنعت لبنیات اظهار داشت: باتوجه به تنش آبی انتظار برآن است که با همراهی الگوها و تکنولوژی های جدید راندمان افزایش یابد تا بتوانیم حمایت بخش تولید را داشته باشیم و همیشه در امتداد کاهش قیمت تمام شده گام برداریم تا تمامی دهک های درآمدی بتوانند از این مزیت بهره گیرند.

وی اضافه کرد: در عرصه تخصصی بخش تجاری هیچ محدودیتی برای تجار درباب واردات گوشت قرمز وجود ندارد.

آبنار با اشاره به این که هیچ نوع محدودیتی برای واردات وجود ندارد، بیان کرد: تمامی ثبت سفاش ها سیستمی به انجام می رسد و دستی و مداخله ای نیست.مدیرکل تجاری داخلی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که تامین امنیت غذایی پایدار یکی از با اهمیت ترین پروتکل ها در تمامی کشورها است، اضافه کرد: تامین امنیت غذایی پایدار شامل موجودی کالا، موجودی غذا، در دسترس بودن غذا، اقتصادی بودن و سلامت است و این موارد فقط توجیه مداخله گری دولت در بحث بازار نیست.

آبنار اضافه کرد: تمامی دولت ها مکلف به تامین حداقل معیشت با درآمدهای پایین هستند که اعتقاد بنده به عنوان کارشناس بر آنست که سطح دخالت دولت در اقتصاد کشور در سه مرحله محلی، ملی و بین الملل است و براین اساس دولت ها باید شفاف و نظام مند و برحسب قوانین نسبت به تامین امنیت غذایی پایدار اقدام نمایند.

این مقام مسئول با اشاره به این که در توزیع یارانه ایراداتی وجود دارد، بیان کرد: در جلسه ای که با انجمن داشتیم پیشنهاداتی درباب قیمت گذاری دستوری داده شد، چونکه دولت بواسطه تامین کالاهای اساسی میلیاردها دلار هزینه می کند تا تمامی دهک های جامعه از آن بهره مند شوند و در نهایت بواسطه ایرادات توزیع یارانه، دولت مکلف به هدفمندکردن یارانه ها است.

وی اظهار داشت: محصولاتی همچون شیر، شیرخشک و فرآورده های استحصالی از شیر که قسمتی از آن صادر می شود، دولت بواسطه پرداخت یارانه در آن اعمال نظر می کند. به هر حال سیاست وزارت جهاد به عنوان متولی امنیت غذایی و پشتیبانی از بخش تولید است که بنابر پیشنهادات باید در مباحث حکمرانی موضوع حذف قیمت گذاری دستوری مطرح تا در قالب طرح جامع اجرا شود.
حذف قیمت گذاری دستوری درحال بررسی است

در ادامه رفیعی - معاون سازمان پشتیبانی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان - اظهار داشت: در آغاز سال طی نشستی که با رییس جمهور داشتیم، ایشان بر در نظرگرفتن حقوق تولیدکنندگان تاکید نمودند و همیشه ما تمام تلاشمان را می نماییم که با واقعیت پیش رویم.

وی درباب محدود کردن کالاهای مشمول قیمت گذاری اضافه کرد: بنابر دیدگاه وزیر صمت و جلسه ای که هفته گذشته با حضور انجمن صنایع لبنی برگزار گردید، حذف قیمت گذاری دستوری و روش جایگزین پیشنهاد شد.

رفیعی افزود: حاشیه سود صنعت لبنیات حدود شش درصد و برخی کمتر است، به همین خاطر درباب ضوابط قیمت گذاری طرحی را اجرا می نماییم تا اجحافی در حق تولیدکنندگان نشود.

در ادامه احمد مقدسی - رییس انجمن گاوداران - با اشاره به مسائل و مشکلات پیش روی صادرات اظهار داشت: واقعا نمی توانیم صادرات نماییم، چونکه تصمیمات خلق الساعه زیاد داریم بطوریکه امروز صادرات آزاد است و یک ساعت بعد ممنوع می شود و دو سال باید بدنبال آزادسازی صادرات باشیم.

وی اضافه کرد: باتوجه به تصمیمات خلق الساعه در حوزه صادرات، تجار نمی پذیرند که شیرخشک و کره دائم از ما ببرند.

مقدسی افزود: مدتی پیش در جلسه ای به رییس جمهور اعلام کردیم که کشورهای همسایه محصولات لبنی را از ما با ریال خریداری کردند و ریال ما را قبول دارند، اما اصرار بانک مرکزی بر تعهد ارزی و ورود شرکت کوچک لبنی برای تامین ۴۰ میلیون دلار ارز حاصل از صادرات در بازار منجر به افزایش و التهابات نرخ ارز می شود و به رغم آنکه قرار بود رییس بانک مرکزی ظرف مدت ۱۰ روز تمهیداتی برای حل این مساله داشته باشد، اما از ماه رمضان تا حالا تدبیری در این زمینه اتخاذ نکرده است.

وی با اعلان اینکه گاوداری های صنعتی مجهز به سیستم های نوین آبیاری هستند، اضافه کرد: گرچه برخی کارشناسان اذعان می کنند که گاوداری های صنعتی بحران آب ایجاد می کند، اما این مساله حقیقت ندارد چونکه تمامی گاوداران در ابتدا کشاورز بودند و الان در تمامی گاوداری های صنعتی شاهد مدیریت آب و سرمایه گذاری درباب آبیاری های نوین هستیم.

مقدسی بیان کرد: دولت تا سال قبل نهاده دامی تولیدکنندگان را با ارز ترجیحی تامین می کرد که بعد از جراحی بزرگ اقتصادی، ارز ترجیحی حذف شد و همه نگران این مساله بودند، درحالیکه بارها اعلام کردیم که نگران این مساله نباشند چونکه هیچ اتفاقی رخ نمی دهد.

رئیس انجمن صنفی گاوداران افزود: صنعت لبنیات در یکسال اخیر بی تنش ترین بازار را داشت؛ بطوریکه هم اکنون که مرکز آمار و بانک مرکزی متوسط نرخ تورم را ۴۴ تا ۴۷ درصد و بخش غذایی را ۶۲ درصد اعلام می کند، افزایش قیمت محصولات لبنی به ۲۵ درصد هم نرسیده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون چند ارز داریم که همین تامین ارز نیما برای واردات نهاده منجر به دخالت دولت در امر قیمت گذاری شده است. همین طور بارها اعلام نموده ایم که خواهان تک نرخی شدن ارز هستیم.

گاودار ارز ۲۸هزار و ۵۰۰ تومانی نمی خواهد

به گفته وی، گاودار ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی را نمی خواهد و مسئولان اجازه دهند ارز آزاد شود، چونکه با حذف ارز نرخ هر کیلو شیر ۲۰ هزار تومان خواهد بود که باز هم کمتر از نرخ جهانی است.

مقدسی در واکنش به پرداخت یارانه به ۸۵ میلیون نفر اظهار داشت: حالا طبقات بالا بیشترین یارانه را از محصولات لبنی بواسطه قدرت خرید و فرهنگسازی دارند، درحالیکه با آزادسازی نرخ ارز، مابه التفاوت ۱۲ میلیارد دلار می تواند در توزیع شیرمدارس، پرداخت یارانه به دهک های ضعیف و مشوق صادراتی استفاده گردد.

رئیس انجمن صنفی گاوداران با تاکید برحذف قیمت گذاری دستوری اشاره کرد: دولت بواسطه اختصاص ارز در امر قیمت گذاری دخالت کرده است، درحالیکه ما خواهان حذف قیمت و پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز توسط دولت به اقشار لطمه پذیر هستیم.در ادامه اسفنانی - سخنگوی تعزیرات حکومتی - اظهار داشت: از شروع سال قبل تا حالا ۱۶ پرونده تخلف از شرکت های لبنی تشکیل شده که بخش اعظم آن مربوط به عدم ایفای تعهدات ارزی است و بحث گرانفروشی یا کم فروشی نیست که این امر نشان میدهد تولیدکنندگان تخلفاتشان کم است و حق است که شنیده شوند.

در ادامه این پنل تخصصی سلیمانی - عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی - اظهار داشت: باتوجه به آنکه اقتصاد دستوری در اسلام و علم نیست، نمی دانیم چرا بر این مساله تاکید می شود.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم فرمایشات مقام معظم رهبری را اجرا نماییم تا با تولید دانشی بتوانیم محصولات را صادر و مانع واردات شویم، نیاز به آموزش داریم.

سلیمانی با اشاره به این که اگر ارز تک نرخی نباشد، تولید و صادرات مفهوم ندارد، اظهار داشت: اگر صادرات و ارزآوری مهم می باشد، وزارتخانه یک سازمانی می خواهد که با سازمان دیگر هماهنگ شود که متاسفانه بخش خصوصی حریف دولتمردان نیست؛ بطوریکه به رغم دستور و ابلاغ رییس جمهور های مختلف، زیرمجموعه ها جواب نمی دهند و تولیدکنندگان همچنان سرگردانند.

وی با اشاره به توقف صادرات کره اظهار داشت: در وضعیت فعلی صادرکننده کره هستیم و بنابر آمار در سال قبل با ۵۰۰ هزارتن صادرات توانستیم ۷۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشته باشیم که با راه اندازی پالایشگاه میزان ارزآوری به دو میلیارد و ۷۰۰ هزار دلار می رسد.

عضو هیات مدیره صنایع لبنی اقتصاد دستوری را عامل رانت و توسعه فقر دانست و اضافه کرد: حالا نمی دانیم چقدر یارانه در داخل و چقدر در خارج مصرف می شود. به عنوان مثال درباب شیر خشک بچه از اوکراین و قزاقستان با نرخ ۱۰ دلار می رود، اما از ایران با دو دلار صادر می شود.
1402/04/24
11:26:53
0.0 / 5
331
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار