مهر بررسی كرد؛

اثرات حذف دلار از بازار عراق

اثرات حذف دلار از بازار عراق آچار: به گزارش آچار، عراق تصمیم گرفته دلار را از تجارت داخلی خود حذف کند؛ این سیاست باآنکه به منزله دلارزدایی در بازار این کشور است اما اثراتی را بر روابط تجاری ایران و عراق می گذارد.به گزارش آچار به نقل از مهر، بانک مرکزی عراق اعلام نمود که از آغاز سال آینده تمام تراکنش های پولی در این کشور فقط به دینار صورت خواهد گرفت. این سیاست با هدف کمک به کنترل بیشتر بر نرخ ارز در بازار آزاد این کشور صورت می گیرد.
تصمیم مذکور بعد از دیدار علی العلق، رئیس کل بانک مرکزی عراق و رؤسای بانکهای خصوصی این کشور اعلام گردید و قرار شده دیگر تراکنش های پولی در این کشور به دلار انجام نشود. العلق طی اطلاعیه ای اعلام نمود که بانک مرکزی این کشور از این پس هر گونه تراکنش پولی خارجی یا توسط بانکهای خصوصی در این کشور را مسدود خواهد نمود.
در این بیانیه آمده است؛ با بانک مرکزی فدرال آمریکا هم در این حوزه توافق شده؛ چونکه اصلی ترین نقش بانک مرکزی نظارت بر عملکرد سیستم بانکی است.
بانک مرکزی عراق همینطور به دنبال آن است تا تجارت خارجی این کشور را به ارزهایی غیر از دلار همچون یورو، درهم امارات، لیر ترکیه و روپیه هند انجام دهد.
اگرچه بانک مرکزی عراق توانسته بود از سال ۲۰۰۴ به بعد به یک ثبات نسبی در کنترل بازار ارز برسد، اما از سال قبل و با تنگ تر شدن حلقه نظارتی آمریکا ضد این کشور ارزش دینار در مقابل دلار در بازار آزاد عراق تا حدود زیادی کاسته شده است.
ایران ۱۰‬ میلیارد دلاری به عراق در سال ۱۴۰۱ صادرات داشته که عمده آن محصولات نهایی است و نزدیک به ۲۰ درصد مجموع صادرات ایران را شامل می شود همینطور در ۵ ماهه ابتدای سال جاری میزان صادرات ایران به این کشور معادل ۳.۵ میلیارد دلار محاسبه شده که رشد ۱۸.۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داده است.
بنابراین این آمارها به روشنی نشان دهنده اهمیت استراتژیک کشور عراق در نقشه تجارت ایران است. البته صادرات به عراق از یک جهت دیگر هم اهمیت دارد. برخلاف صادرات ایران به کشورهایی همچون چین که به طور عمده شامل نفت، مشتقات نفتی و مواد اولیه است، بیشتر صادرات ایران به عراق محصولات نهایی است، با این وجود تغییرات در ساختار اقتصادی عراق می تواند اثراتی را بر روابط تجاری ایران بگذارد.
دلار از چه زمانی پول رایج در عراق شد؟
در این رابطه جهانبخش سنجابی شیرازی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد این که از چه زمانی دلار بعنوان پول رایج در عراق مورد استفاده قرار گرفت؟ عنوان کرد: تقریبا از پیش از سقوط صدام، به صورت نانوشته و غیررسمی در کنار پول ملی، دلار آمریکا هم بعنوان پول رایج و مصرفی مردم عراق، مورد استفاده قرار می گرفت و قیمت خیلی از کالاهای پردوام مصرفی و سرمایه ای بر پایه دلار تعیین می شد. عملاً دولت های مرکزی در تقریبا بیشتر از ۲۰ سال قبل چندان متعرض این مسئله نمی شدند؛ یعنی شما می توانستید در کشور عراق بعنوان مثال در هنگام رفتن به رستوران هزینه ها را با دلار پرداخت کنید و بدون هیچ گونه محدودیت، آن واحد صنفی یا خدماتی مابقی پول را به دلار یا دینار پرداخت کند.
وی اضافه کرد: ازاین رو در تمام این سال ها دلار در کنار دینار بعنوان یک پول رسمی در مبادلات مختلف همچون خرید و فروش حتی در حوزه های صنفی و خدماتی، به سادگی مورد استفاده قرار گرفت و هیچ گونه اعتراضی هم نسبت به این رویه در این کشور وجود نداشت. در واقع این طور به نظر می رسید که دلار هم مانند دینار یک پول رایج در این کشور است و مردم برای پرداخت بعضی از هزینه های خود از این پول استفاده می نمایند.


سیاست انقباضی دولت عراق در عرضه دلار
سنجابی در پاسخ به این سؤال که پس از این همه سال، چه شد که دولت عراق تصمیم گرفت دلار را از تراکنش های پولی خود حذف کند؟ اظهار داشت: از آغاز دولت آقای السودانی با عنایت به مداخلات فدرال رزرو آمریکا و البته جهت گیری دولت عراق برای نهادینه کردن پول ملی و تثبیت ارزش پول ملی، تلاش کردند پول رایج و ملی را بعنوان ملاک معاملات داخلی قرار دهند و محدودیت هایی را در عرضه دلار ایجاد کنند؛ همچون این که در ماه های گذشته میزان فروش دلار بانک مرکزی به شبکه بانکی و صرافی عراقی از حدود ۲۰۰ میلیون دلار به کمتر از ۵۰ میلیون دلار کاهش دادند که حتی این تصمیمات در یک دوره ای تأثیرات منفی در نقل و انتقال پول داشت و آثارش در بازار داخل هر چند جزئی، اما دیدیم.
وی اضافه کرد: آن چه که اخیراً ابلاغ گردیده اینست که دولت عراق اعلام نموده که از آغاز سال ۲۰۲۴، جدیت دارد که پول رایج دلار در معاملات داخلی حذف شود و قیمت همه کالاها چه کالاهای مصرفی پردوام و چه کالاهای سرمایه ای بر مبنای ارزش پول ملی و واحد پول ملی یعنی دینار تعیین و معاملات صورت گیرد.
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: معنای این سیاست اینست که قاعدتاً عرضه فیزیکی دلار در بازار عراق کاهش خواهد یافت و دولت مرکزی هم دست و دلبازی برای فروش دلار در بازار حتی برای خریداران مختلف نخواهد داشت و احتمالا سیاست انقباضی را در پیش خواهد گرفت.
وی در پاسخ به این سؤال که این محدودیت صرفا برای تجارت داخلی عراق است؟ خاطرنشان کرد: بله؛ این محدودیت ها ناظر بر تجارت داخلی است و همچنان در حوزه تجارت خارجی برای واردکننده عراقی، ارز تخصیص داده خواهد شد که البته به مقصد ایران محدودیت هایی را دارند.
اثر سیاست جدید عراق بر روابط تجاری ایران
سنجابی در مورد این که این سیاست چه تأثیری بر روابط تجاری ایران می گذارد؟ اظهار داشت: اگر این اتفاق بیفتد قاعدتاً ما متأثر از این سیاست دولت عراق خواهیم شد؛ چونکه مجبور هستیم که یا با عنایت به تحریم هایی که داریم همچنان اصرار نماییم که معاملات با عراقی ها به صورت دلاری انجام دهیم که تاثیر مثبتی بر ما خواهد داشت یا برعکس امکان دارد عراقی ها به علت کاهش عرضه دلار، بر صادرکنندگان ایرانی تحمیل کنند که معاملاتشان را بر مبنای دینار انجام دهند که با عنایت به ما به التفاوت نرخ ارز آزاد و ارز رسمی در درون عراق که بعضاً بین ۳ تا ۱۰ درصد در نوسان است امکان دارد تأثیرات منفی را بر حجم تجارت ما داشته باشد.
وی افزود: در کل این سیاست عراقی ها مستقیماً چندان تاثیر چشم گیری بر روابط تجاری ما ندارد منوط بر این که یا سیاست پولی و مالی را در حوزه تجارت با عراق متناسب با این تحولات، تغییر دهیم و یا اگر دولت با این تغییرات و تحولات خویش را هماهنگ نکند لازم است بخش خصوصی خودش را با این تغییرات هماهنگ کند و پروفرماهای دلاری (پیش فاکتور) صادر کند تا تاثیر منفی از این سیاست داخلی عراقی ها متوجه تجارتش نشود.
سنجابی خاطرنشان کرد: پیشنهاد من اینست که صادرکنندگان ما دو کار انجام دهند حتما پروفرمایی که صادر می کنند یا قراردادی با طرف عراقی منعقد می کنند بر پایه ارزی غیر از دینار باشد چونکه دینار نشان داده که نوسان دارد هر چند این نوسان ناچیز است اما بالاخره نوسان دارد و در تجارت این درصدها خویش را نشان داده است.
وی اضافه کرد: همینطور مادامی که ما تحت تحریم های یک طرفه آمریکا هستیم بهتر است که پروفرما یا قراردادهایی که صادر می نماییم مقصد انتقال پول از شبکه صرافی عراقی را جایی غیر از ایران قرار دهیم و تلاش نماییم از دفاتر خارجی مان برای وصول صادرات مان به عراق استفاده نماییم.
تجارت مبتنی بر عرف بین الملل رونق می گیرد
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: ازاین رو اگر این دو سیاست را داشته باشیم، سیاست جدید دولت عراق تاثیر منفی بر تجارت و صادرات ایران نخواهد گذاشت و چه بسا حتی تاثیر مثبت هم دارد.
وی خاطرنشان کرد: این سیاست تا حدی تجارت پیله وری (مبادلات در بازارچه ها بین پیله وران ایران و عراقی) را با چالش مواجه می کند اما توجه کنید که راهبرد ما رسمیت بخشیدن به تجارت است؛ یعنی باید از تجارت پیله وری به سمت تجارت مبتنی بر عرف بین الملل حرکت نماییم که به نفع تجار و بخش خصوصی و افزایش صادرات به عراق است.
سنجابی اظهار داشت: این سیاست عراقی ها که دلار را از تجارت داخلی خود حذف می کنند، به این راهبرد ما کمک می نماید و سبب می شود تجارت پیله وری به تجارت رسمی سوق داده شود.


منبع:

1402/07/07
12:35:48
0.0 / 5
266
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار