ایجاد كمیته مشترك برای تسریع در استانداردسازی محصولات نانویی

ایجاد كمیته مشترك برای تسریع در استانداردسازی محصولات نانویی کمیته مشترک برای رفع مسائل و مشکلات موجود در راه استانداردسازی محصولات برپایه فناوری نانو تشکیل خواهد شد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در نشستی با حضور غلامرضا شریعتی، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به تشریح وضعیت کشور ایران در حوزه فناوری نانو پرداخت.
دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در این نشست ضمن اشاره به جایگاه کشور در شاخصهای در رابطه با علم، فناوری و نوآوری نانو، اظهار داشت: کشور ایران الان با تدوین ۱۲۴ استاندارد ملی در رتبه سوم جهانی به لحاظ تعداد استانداردهای ملی انتشار یافته قرار دارد. همینطور تابحال ۸ استاندارد بین المللی (ایزو) با مسئولیت ایران در حوزه فناوری نانو تدوین شده است که نزدیک به ۱۰ درصد استانداردهای بین المللی انتشار یافته در سازمان ایزو را شامل می شود.
حسن پوی پوی، دبیر گروه استاندارد و ایمنی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ضمن اشاره به فعالیت ها و دستاوردهای این ستاد در حوزه استانداردسازی فناوری، تصریح کرد: برنامه ها و فعالیتهای ستاد در ۵ حوزه اصلی استانداردسازی شامل "تدوین استاندارد ملی"، "تدوین استاندارد بین المللی"، "ایمنی نانو"، "اندازه شناسی نانو (نانومترولوژی)" و "گواهی دهی محصولات نانو" است.
وی نبود زیرساخت های اندازه شناسی بخصوص نانومواد مرجع و آزمایشگاه های مرجع اندازه شناسی در حوزه فناوری نانو و هزینه های سنگین استانداردسازی را از چالش های استانداردسازی در حوزه نانو ذکر و خاطرنشان کرد: علاوه بر آن قدیمی بودن استانداردهای ملی و ضرورت تجدیدنظر در آنها با عنایت به پیشرفت علم و فناوری در کشور، طولانی و کند بودن فرآیند اعطای نشان نانو از دیگر چالش های اصلی در راه استانداردسازی فناوری نانو به حساب می آید.
به نقل از ستاد نانو، در این نشست به پیشنهاد ستاد نانو و با موافقت سازمان ملی استانداردسازی مقرر شد کمیته مشترکی با حضور معاونین و مدیران هر دو طرف تشکیل گردد و مسائل و مشکلات از راه این کمیته مطرح و برای رفع آنها اقدام گردد.
منبع:

1400/03/14
12:50:57
0.0 / 5
204
تگهای خبر: استاندارد , سنگ , متر , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار