ابزار كاهش مصرف آب

ابزار كاهش مصرف آب مهدی نظرزاده، معاون بهره برداری شركت آب و فاضلاب استان قم در مصاحبه ای بیان كرد: استفاده از ابزار كاهنده توسط مصرف كنندگان بزرگ و كوچك در مصرف آب یكی از راهكارهای صرفه جویی است كه باید با فرهنگ سازی عمومی در این حوزه ورود پیدا كرد.


وی افزود: به كار گیری و استفاده از ابزار كاهنده، به كاهش مصرف آب كمك شایانی می كنند كه در استان قم مصرف كنندگان بزرگ از جمله حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمكران می توانندبا ارائه طرح های مشاركتی و نصب شیرهای كم مصرف ضمن فرهنگ سازی، مصرف آب را مدیریت كنند.
وی با اشاره به این كه ابزارهای كاهنده مصرف دارای استانداردهایی می باشد گفت: در اغلب كشورهای جهان، استانداردهای خاصی در مورد شیر آلات بهداشتی ساختمانی وجود دارد در ایران نیز طی سال های گذشته استاندارد تولید شیرآلات بهداشتی توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تهیه شد.
معاون بهره برداری شركت آب و فاضلاب قم ادامه داد: استانداردسازی ابزارهای كاهنده شامل مجموعه اطلاعات و مشخصات فنی و آزمایش های مختلفی از انواع درافشان ها، سردوشی ها، شلنگ دوش حمام و شیرهای مخلوط اهرمی است.
وی بیان داشت: لوازم كاهنده مصرف آب به علت این كه از تكنولوژی‌های نوین بهره گرفته اند می ‌توانند وسایل كارآمدی برای كم كردن مصرف باشند از این رو با استفاده از این ابزارها می توان مصرف آب را كنترل و مدیریت كرد و عادت های غلط استفاده با فشار زیاد آب را به فراموشی سپرد.
وی با اشاره به این كه استفاده از ابزارهای كاهنده مصرف آب می تواند درصد بالایی از مصارف خانگی و شهری را كاهش دهد گفت: مجهز كردن شیرآلات به درفشان های كاهنده باعث یكنواخت و ملایم كردن جریان آب، كنترل پاشیدن آب به اطراف و با مخلوط كردن هوا با آب و كاهش 30 درصدی مصرف آب می شود در همین راستا 450 شیر كم مصرف از سوی شركت آب و فاضلاب در مكان های عمومی و آموزشی استان قم نصب شده است.
وی خاطرنشان كرد: همچنین سردوش های معمولی در حمام ها آبی بیشتر از نیاز واقعی مصرف كننده را ارائه می دهند ضمن این كه مدت زمان طولانی استحمام و تعداد دفعه ها و بالا بودن شدت جریان خروجی آب از سردوش های معمولی باعث مصرف آب بیشتری در این بخش می شود از این رو نصب سردوش های كم مصرف كمك شایانی به مدیریت مصرف می كند.
نظرزاده ادامه داد: فوتو الكتریك، شیرهایی هستند كه به حسگر های چشمی مجهز بوده و بدون تماس دست قادر به قطع و وصل جریان آب هستند و از طرفی به دلیل مجهز بودن این شیرها به زمان سنج هایی مانع از جریان یافتن مداوم آب به مدت نامحدود می شود از این رو باعث صرفه جویی در مصرف آب و انرژی در مقایسه با شیر های معمولی می شوند.
وی، شیرهای فشاری زماندار، پدالی و ترموستاتیك را از دیگر ابزارهای كاهنده آب برشمرد و گفت: پس از فشار آوردن بر روی دسته شیرهای فشاری، جریان آب برای مدت زمان مشخصی برقرار شده و از مغزی آن بالا می آید و به صورت خودكار قطع می شود و برای برقراری مجدد دسته شیرمجددا باید فشار داده شود این شیرها در مكان های عمومی بسیار موثر بوده و قابلیت صرفه جویی دارد.
وی با اشاره كنترل مدیریت مصرف آب در بیرون از خانه گفت: مصرف كنندگان خانگی برای باغبانی، شستشوی ماشین و شستشوی حیاط خانه می توانند از طریق روش های مختلف كنترل آب از هدر رفت آب جلوگیری كنند ضمن این كه می توان از كاشت گیاهان كم مصرف و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه، به عنوان روشی طبیعی و استفاده از آب پاش ها به عنوان روشی فیزیكی بهره برد. 
وی ابراز داشت: همچنین می توان از روش هایی از جمله استفاده از آب باران و آب خاكستری برای مصارف غیر شرب، استفاده از كولرهای كم آب بر و نصب سایه بان كولرهای آبی، استفاده از گیاهان همخوان با اقلیم و كاشت گیاهان با نیاز آبی یكسان در كنار هم، انتخاب زمان آبیاری گیاهان فضای سبز در اوایل روز یا شب و عایق كاری لوله های آب در مدیریت آب سهیم بود.
معاون بهره برداری شركت آب و فاضلاب قم با بیان این كه سرانه مصرف آب تولیدی در قم روزانه 244 لیتر است گفت: سرانه آب مصرفی به ازای هر نفر 151 لیتر در روز است كه این میزان بالاتر از حد استاندارد است.
وی خاطر نشان كرد: آب شهر قم از 76 حلقه چاه در منطقه علی‌آباد، چاه‌های داخل شهر، سدهای كوچری و 15 خرداد از فاصله طولانی تا استان قم تامین می ‌شود كه هزینه بر است از این رو باید نهادینه كردن استفاده درست از منابع آبی به تمام اقشار مردم به خصوص كودكان و نوجوانان ارائه شود.
وی با توجه به این كه مصرف درست و صرفه‌جویی یكی از مهم ‌ترین الزام های اقتصاد مقاومتی است گفت: اصلاح الگوی مصرف و نهادینه كردن فرهنگ استفاده صحیح از منابع را باید از سنین پایین شروع كرد چراكه آموزش‌ها منجر به تغییر رفتار و عادات اشتباه می شود.
 
1396/04/11
19:34:37
5.0 / 5
5726
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار