انواع مختلف پیچ

انواع مختلف پیچ آچار: در این مطلب آچار می خواهیم انواع مختلف پیچ رابه شما عزیزان معرفی كنیم، باما همراه باشید.


انواع پیچ در ساخت و نگهداری انواع ماشین آلات و تجهیزات و دستگاه‌ها كاربرد دارند. پیچ‌ها از دیرباز به عنوان روش‌هایی قابل اطمینان برای اتصال قطعات استفاده می‌شدند. برخی از پیچ‌ها طراحی‌های جالب و عجیب در كله‌گی و رزوه‌ی خود دارند و برای كاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با انجینیك همراه باشید.
 
انواع پیچ در مناطق مختلف جهان با ابعاد، طراحی و كاربردهای گوناگون تولید می‌شوند. پیچ‌ها با اسامی مختلف و برندهای مختلف در بازار كشورها وجود دارند. از انواع معروف پیچ‌ها كه در اكثر نقاط جهان شناخته می‌شوند می‌توان به برندهای Philips و Robertson اشاره كرد. در این مطلب با تعدادی از پیچ‌ها با طراحی‌ها و كاربردهای خاص آشنا می‌شویم.
 
پیچ موتورك (Motorq)
این پیچ‌ها كه تولید كمپانی Philips هستند، همان طور كه از نام آنها پیدا است، دارای مزیت تورك بیشتر هستند. سطح تماس این پیچ‌ها نسبت به پیچ‌های معمولی بیشتر است و به همین دلیل نیروی بیشتری را به سطوح وارد می‌كند. استفاده‌ی عمومی این پیچ‌ها در تولید خودرو و صنایع هوایی است.
 
پنتالوب (Pentalobe)
پیچ‌های پنتالوب برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ توسط شركت اپل استفاده شدند. این پیچ‌ها در لپتاپ‌های مك‌بوك پرو و بسته‌بندی باتری آنها استفاده شدند. پس از آن پنتالوب‌ها در اكثر محصولات مك و همه‌ی آیفون‌ها بعد از آیفون ۴ استفاده شدند. دلیل اولیه و اصلی برای استفاده از این پیچ‌ها با كله‌گی خاص این بود كه افراد نتوانند به راحتی ابزار مناسب برای باز كردن آنها را تهیه كنند و تعمیر تجهیزات اپل تنها بوسیله‌ی مراكز همین شركت انجام شود.
 
پیچ‌های یك راهه (One Way)
این پیچ‌ها كه در اشكال مختلف عرضه می‌شوند، در مكان‌هایی كه سازندگان قصد دارند پیچ را تنها یك بار ببندند و اجازه باز شدن آن به هیچ وجه وجود نداشته باشد، استفاده می‌شوند. برخی مكان‌های عمومی از جاهایی هستند كه در تحهیزات آنها از پیچ‌های یك راهه استفاده می‌شود.
 
لاكس (Lox)
پیچ‌های لاكس طراحی كله‌گی خاصی دارند. بخش ابزار این پیچ‌ها از چهار مربع تشكیل شده كه دوازده نقطه‌ی تماس ایجاد می‌كند. این نقاط تماس زیاد، تورك پیچ را افزایش داده و خوردگی آن را كاهش می‌دهد. این پیچ‌ها برای كاربردهایی كه نیاز به تورك زیاد در صنعت دارند مفید هستند.
 
Frearson
ظاهر این پیچ‌ها مانند انواع پیچ معمولی است. اما طراحی بخش پیچ گوشتی آنها به صورتی است كه پیچ گوشتی به راحتی در آن جای می‌گیرد و تورك بیشتر به راحتی به آنها وارد می‌شود. انواع مختلف با ابعاد مختلف این پیچ‌ها، تنها با یك نوع پیچ گوشتی باز و بسته می‌شوند.
 
Pozidriv
این پیچ‌ها نیز بر خلاف ظاهری كه در نگاه اول مانند یك پیچ معمولی به نظر می‌رسد، طراحی تقریبا متفاوتی دارند. شركت فیلیپس با طراحی خاص این پیچ‌ها آنها را برای مقاصد با تورك زیاد طراحی كرده است. برخی افراد كله‌گی این پیچ‌ها را با پیچ معمولی اشتباه می‌گیرند و از ابزار معمولی برای آنها استفاده می‌كنند كه ممكن است به پیچ یا پیچ‌گوشتی آسیب برسانند. تفاوت كله‌گی پیچ پوزیدریو با پیچ معمولی، ضربدر كم‌عمقی است كه به صورت عمود بر چهار راه معمولی پیچ طراحی شده است.
 
پیچ ستاره‌ای (Torx)
این پیچ‌ها در سال ۱۹۶۷ طراحی شدند و هدف از طراحی آنها، افزایش سطح تماس پیچ با ابزار بوده است. تورك منتقل شده توسط این پیچ‌ها بیشتر از پیچ‌های معمولی است و اغلب از این پیچ‌ها در صنایع خودرو و صنایع الكترونیكی استفاده می‌شود.
 
Torq-Set
این پیچ‌ها نیز برای استفاده در صنایع حساس هوا فضا توسط شركت فیلیپس طراحی شده‌اند. هدف از طراحی آنها، تولید پیچی با تورك زیاد بوده است. تمامی بخش‌های این پیچ‌ها از دیواره‌ها تا ابزارخور كله‌گی، به منظور انتقال حداكثر تورك طراحی شده‌اند.
 
TA/TP3
این پیچ‌ها كه پیدا كردن ابزار مناسب برای آنها نسبتا دشوار است، طراحی مثلثی دارند و در تجهیزات مختلف از اسباب‌بازی‌های شهربازی‌ها تا آسانسورها استفاده می‌شوند.
 
Tri-Wing
این پیچ‌ها یكی از انواع پیچ هستند كه در ساخت گجت‌ها و سایل الكترونیك كاربرد زیادی دارند. از محصولات اپل مانند مك‌بوك پرو تا آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس و محصولات شركت‌هایی مانند مایكروسافت، نوكیا، نینتندو و غیره از آنها استفاده می‌شود. در گذشته نیز این پیچ‌ها در صنایع هوایی كاربرد زیادی داشتند.
 
پیچ‌های امنیتی Key-Rex
طراحی این نوع از پیچ به گونه‌ای است كه ابزار خاصی برای باز كردن هر سری از آنها تولید می‌شود. از این پیچ‌ها در مقاصد امنیتی مانند گاوصندوق بانك‌ها و صندوق امانات استفاده می‌شود.
1396/04/16
15:56:45
5.0 / 5
6533
تگهای خبر: پیچ , ماشین آلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار